İş Dünyası Chado Yudumluyor

Dünyası-Chado-Yudumluyor-292x300Barış Çekin ve Tunç Berkman tarafından Türkiye’ye getirilen Chado çayı, iş dünyasının yeni gözdesi oldu. Papermoon’dan Backyard’a Pipa’dan Godiva kadar ünlü mekanlarda sunulmaya başlayan bu çay, saygı, sükunet, saflık, ve uyumu temsil ediyor. Chado Çay, Beyaz Çay, Yeşil Çay, Oolong Çayı, Siyah Çay, Çiçek ve Pu-er Çayı şeklinde sınıflandırılıyor.

Yeşil Çay | Beyaz Çay | Siyah Çay | Chado

Adını Uzakdoğu felsefesinden alan ve anlamı ‘ çaya giden yol ‘ olan Chado, Japon kültüründe çayın hazırlığını, sunumunu, ve içimini kapsıyan özel bir seremoni. Chado’nun saygı, sükunet, saflık ve uyum oluşturan bu seremonisi çay düşkünlerini aynı zamanda Zen felsefesiyle tanıştırıyor. Chado Çay, Beyaz Çay, Yeşil Çay, Oolong Çayı, Siyah Çay, Çiçek ve Pu-er Çayı şeklinde sınıflandırılıyor.

Barış Çekin ve Tunç Berkman tarafından Türkiye’ye getirilen Japon çayı Chado, şimdi iş dünyasının yeni gözdesi oldu. Papermoon’dan Backyard’a, beş yıldızlı otellerden Godiva mağazalarına kadar ünlü mekanlarda sunulmaya başlayan bu çay, saygı, sükunet, saflık ve uyumu temsil ediyor.

Chado’dan  siyah çay, beyaz çay, yeşil çay ve Japonya’da çay seremonilerine verilen bir isim olduğunu söyleyen Barış Çekin “ Aradığım çayları Türkiye’de bulamadığım için Chado’yu kurdum. Daha sonra Tunç Berkman’ın ortak olmasıyla marka daha hızlı büyüme ivmesi kazandı. “ dedi. Çayın seçimine büyük özen gösterdiklerini belirten Çekin, “8 farklı ülke ve 20 farklı bölgeden 40 ‘ ın üzerinde çayın satışını yapıyoruz. “ diye konuştu. Pekin, Vietnam, Çin, Hindistan, Kore, Japonya, Güney Afrika, Brezilya’da yetişen çayların satışını yaptıklarını anlattı.

15 – 25 TL ARASINDA

Chado fiyatlarının paket olarak 15 TL ile 25 TL arasında değiştiğini söyleyen Tunç Berkman da bu çayın restoranlarda 7-12 TL satışa sunulduğunu kaydetti. Chado çaylarının cinsine göre 3 – 5 dakikada demlendiğini ifade eden Berkman, “Beyaz çay gibi daha hassas aromalara sahip çayları ise 100 derece yerine 80 derece civarında demlemeyi öneriyoruz. “ dedi.

ÜNLÜ MEKANLARDA SATIŞA SUNULUYOR

Sezgin Yüce Papermoon
CAM DEMLİKTE DEMLENİYOR

” A ve A plus misafir kitlesine hitap eden bir restoran olan Papermoon’da, Chado’ya oldukça iyi bir talep var. Sunum olarak diğer çaylara oranla sıra dışı bir görselliği olduğunu için tercih ediliyor. Misafirlerimiz Chado’nun çay sepetinde tercihlerini yapıyor. Sonrasında Chado’nun kendine ait cam demlik masanın üzerine bırakılıyor, misafirin ne içtiğini görmesi sağlanıyor.”

Zeynep Moroğlu Backyard
BUZLUSU DA VAR

“Chado çaylarına talep Backyard’da satışa sunduğumuz günden beri hep artarak devam ediyor. Özellikle yazın buzlu çay olarak servis edilince çok ilgi görüyor. Chado’yu tüketen müşteri kitlesi içtiğine ve yediğine özen gösteren bir kitle. Jasmine Pearls, White Earl Grey ve Roobois Chai şu günlerde ilgi odağı. Chado çaylar büyük ve geniş bir bardakta kıskaç süzgeçler eşliğinde, yanında taze nane, tarçın çubuğu, karanfil, limon ve kuru meyveler ile servis ediliyor. “

Hayri Güven Grand Hyatt
’ KAHVALTIDA İÇİLİYOR’

” Otelimizde özellikle Chado çaylarının tercih edilirliğinin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Misafirlerimiz sabah kahvaltılarında Chado English Bereakfast Tea’yi, öğlenden sonraları ve akşamüzeri de Jasmine Pearl Tea’yi tercih ediyorlar. Sunumumuzu özel cam bardakta yapıyoruz.”

Alp Özkan Pipa
’ TALEP OLDUKÇA YÜKSEK’

” Chado’ya talep oldukça yüksek. Jasmine Pearls ve Blossem Tea tercih ediliyor. Blossem Tea özellikle Pipa’nın pizza Nutellası ile çok beğenilirken, Mate Çayı ve Pipa’nın tiramisu tatlısı birlikte tercih ediliyor. Ayrıca bir çok Chadoların yanında bal da sunuyoruz. Müşterilerimizden özellikle Emre Altuğ ve Çağla Şikel Chado’yu tercih ediyor. En çok yemek sonrası tüketilen Chado, kendi özel demliği ile birlikte tercih ediliyor. “

Godiva
GÜMÜŞ TEPSİDE SUNUM

Godiva yetkilileri Chado ürünlerinin mağazalarının kafeterya alanlarında tercih edildiğini söyleyerek şöyle devam ediyor: “Müşterilerimiz aroma ve kokusunu çok beğendiklerini sık sık dile getiriyorlar. Kışın yanında bal, tarçın ve Godiva pralini ile daha yoğun tüketilen Chado, yaz ve baharda ise akşam vakti Godiva bisküvileriyle tüketiliyor. Gümüş tepside sunum yapıyoruz.“

Milliyet
Tarih: 08.04.2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea