Bu özel Pu Erh çayı yaklaşık 1700 yıl önce Yunnan Waa Tuo dağlarında ilk çay bahçelerinde yetişmeye başlamıştır. Savaş ve hanedan değişikliği gibi sıkıntılı zamanlarda birçok çay bahçesi ihmal ya da tamamen terk edilmiştir. Bu zaman aralığında çay çalıları muhteşem yabani çay ağaçlarına dönüşmüştür. Şimdi bu çok eski ağaçların güneş altında solmuş ve büyük yaprakları zahmetle toplanarak Waa Tu Cha çayı elde edilir.

2004 hasatına ait bu Waa Tuo Cha çayı, doğal olgunlaşmış Pu Erh’in çok hoş yoğun çiçek aroması ile sandal ağacını hissettirir.

Pu-erh veya Pu’er çayları, fermente edilmiş koyu deme sahip ve genellikle Çin’in Yunnan bölgesinde yetişen çaylara verilen isimdir. Genellikle uygun şartlarda yıllandırılmış çaylardır. Pu erh çayları Çin’de Kırmızı Çay ve “red tea” olarak da adlandırılmaktadır. Pu’er çayları normal çaylardan oldukça farklı tada sahip çok sofistike bir çaydır.
Tuo-Cha içinde herhangi bir aroma maddesi içermez, tamamen doğal ve saf bir siyah çaydır.

Her kutu toplam 9 tane top şeklinde çay içerir. Bu top şekli aslında çok eski zamanlarda, çayın “cake” şeklinde saklanması sonucu oluşmuştur.

Origin: Waa Tuo Arbor Pu Erh 2003 Yunnan, China

İçindekiler: Siyah çay

Hazırlama önerileri: 90 ºC-95 ºC sıcaklıktaki 250 ml suya 1-2 çay kaşığı eklenerek 5 dakika demlenmesi önerilir. Aynı çay 2-3 defa demlenebilir.

Servis sayısı: Ortalama 35 fincan

Net: 50 gr

 

Siyah Çay ile Pu-er çayı arasında ne fark vardır;

Siyah çaylar ve pu-er çayları, beyaz çaylardan farklı olarak fermantasyon işlemine uğrarlar. Ancak pu-er çayları, siyah çaydan farklı olarak, fermantasyon işlemi tamamlanmadan durdurulur ve tekrar fermante edilir. Buna post fermantasyon işlemi adı verilir. Bu yüzden pu-er (pu erh) çaylarının, siyah çayla karşılaştırıldığında biraz daha yoğun ve bazen de hafif tütsülü bir tada sahiptir.

1 yorum: TUO CHA

  1. yarsakay13

    Lütfen stoklara tekrar gelsin içtiğim en iyi çaylardan.

Yorum Yazın

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TUO CHA

SİYAH ÇAY. ÇİN.

Yıllandırılmış Siyah Çay. (50 g)

Favorilerime Ekle

90,00

Stokta yok

Ürün stoğa eklendiğinde bana haber ver.

ÜCRETSİZ KARGO

200 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 14.90 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü Yurtiçi Kargo’ya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.

, ,

Ek bilgi

Ürün Tipi

Pu-Erh

Ülke

Çin

Kafein

Kafeinli

Aroma/ Saf Çay

Saf Çay

Fiyat Aralığı

20+