• Matcha Kasesi Kahverengi (İç Sır Rengi Mavi)
  • Chado 318652

Chawan kaseler 13. Yüzyılda Çin’de ilk defa yapılmış ve daha sonra Japonya’ya yayılmıştır. Matcha çayının hazırlanmasında ve çay seremonilerinde kullanılan Chawan kaseler aslında her çayın içiminde kullanılabilir, bu yüzden asıl isimleri çay kasesidir. Bu seramik bardaklar tek tek elde üretildiği için, aralarında küçük farklar olabilir.
Chawan bardakların birçok farklı çeşidi vardır ve hepsinin ortak noktası elde üretilmeleridir. Chawan kaselerin hacimleri oldukça büyüktür ve genellikle üçte birine  veya büyüklüğüne göre yarısına kadar doldurulur.  Matcha çayını hazırlamak için videomuzu matcha ürünü sayfamızdan izleyebilirsiniz.

Bu Chawan, Çamurotu markasının sahini Melike Öztürk tarafından üretilmiştir. Melike Öztürk’ün ağzından;

“Chado Tea için hazırlanan seramikler tornada çekildi, çamurotu’nun hazırladığı bakımı kolay, çizilmez, sırlarla sırlandı, yüksek derecede fırınlandı. Bu sayede stoneware olma özelliğini kazandılar. Unique olmalarının yanı sıra her biri uzun bir kullanım ömrü vadeder.
Hazırlanan chawan’ların organik ve ergonomik olmalarına özen gösterilmiş, yumuşak sır dokusuyla çay severlerin dingin saatlerine eşlik etmeleri hedeflenmiştir. Chawan’lar 300 ml. hacime sahiptir.”

 

Bu ürün kargoda hasar görmemesi için özel olarak paketlenmektedir. Buna rağmen size ulaşana kadar Chado güvencesi altındadır. Kargoda hasar görmesi durumunda yeni ürün gönderimi yapıyoruz.

Japon seramiklerinin özelliklerinden birisi de kendileri gibi sade, süsten uzak duran, wabi- sabi hayat tarzına uygun olmasıdır. Chawan’lar (çay kaseleri) ve Yunomi’ler (çay bardakları) popüler kültürün dayatmasından uzak, ustalarının ellerinden çıkarken en doğal haliyle, zarafeti, güzelliği ile ortaya çıkmaktadır. Nitekim; çay seremonisinde de kaseyi tutuştan, çayı karıştırmaya, çay koymadan peçetenin kullanımına kadar her hareketin belli adap ve zarafet kuralları dahilinde vücuda geldiği derin felsefe anlayışı vardır. Çay odalarına girerken dünyevi sorunlarından uzaklaşıldığı maddi ve manevi her şeyin dışarıda bırakıldığı yer olarak görülmektedir. Öyle ki erkeklerin silahları, kadınların ise ziynet eşyaları ile bu odaya girmesi yasaklanmıştır.

Bu sebeple ki çay seremonilerinde kullanılan chawan ve yunomi’lerin üretilme aşamaları da bu kadar felsefi duyguları barındırmaktadır. Formlar estetik duruşu, çay içilirken zarif bir tutuş için gerekli olan geleneksel tasarım, seramiğin doğasından gelen sabır ve tutku chawan ve yunomi’lere ruh katarak çay içen kişilerin ihtiyaç duyduğu ruhsal dinginliğin gücüne ve en önemlisi chawan ve yunomi’lere her dokunduğunuzda seramik ustasının hissettiği heyecanı paylaşabilmektir.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

“Matcha Kasesi Kahverengi (İç Sır Rengi Mavi)” için yorum yapan ilk kişi siz olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Matcha Kasesi Kahverengi (İç Sır Rengi Mavi)

Favorilerime Ekle

165,00

Stokta yok

Ürün stoğa eklendiğinde bana haber ver.

ÜCRETSİZ KARGO

200 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 14.90 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü Yurtiçi Kargo’ya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.

, ,

Ek bilgi