Bu Kombucha setinde Chado Tea ile hazırlanan 330 ml’lik şişelerde 6 farklı harman bulunmaktadır;

Baharatlı siyah çay harmanı Chai Masala, vanilyalı Rooibos harmanı, Berry Punch orman meyveleri harmanı, lavantalı siyah çay harmanı Istanbul No2, kahve çekirdekli siyah çay harmanı Wake-Up Tea, Milk Oolong harmanı.

Kombucha’lar haftalık olarak üretilmekte ve taze bir şekilde özel paketlerinde gönderilmektedir.

Kombucha’larınızı hem daha çok keyif almanız hem de daha uzun bir ömre sahip olmaları için buzdolabında saklamanızı öneririz. Ürünler size geldikten sonra, buzdolabında saklandığında ortalama 4 ay ömrü bulunmaktadır.

Kombucha’lar size ulaştığında veya zaman içinde kombu mantarı oluşabilir. Dilerseniz bu şekilde içebilir veya dilerseniz süzerek içebilirsiniz.

Kombucha’ların kargo firmasına teslimatı 1-5 gün arasında yapılmaktadır. Eğer aynı siparişinizde kombucha dışında farklı ürünler bulunuyorsa, kombucha’lar ayrı bir kargo ile farklı bir tarihte elinize ulaşabilir.

Kombucha (Kombu Çayı) Nedir?

Kombucha; en basit tarifi ile fermente çaydır.

Kombucha’nın 2000 yıl önce ilk olarak Çin’de ortaya çıktığı, ardından Japonya ve Rusya’da yaygın olarak kullanıldığı, 20. Yüzyılın başından itibaren Avrupa’da popülerleştiği ve günümüzde Amerika dahil dünyanın bir çok ülkesinde “ölümsüzlük iksiri” olarak tedavi ve kozmetik amaçlı kullanıldığı biliniyor.

Kombucha üretmek için hazırlanan çay-şeker çözeltisindeki şeker, mayanın beslenmesi ve çalışabilmesi içindir.
Maya, şekeri yapı taşlarına ayırarak glukonik aside çevirir.
Ve elde edilen içecekteki şeker, meyve şekerine benzer bir forma dönüşür.

Chado Tea için hazırlanan kombuchalara belli periyodlarla şeker ve alkol analizleri yapılır.

Alkol oranı binde 5 in altındadır ve ”alkolsüz içecekler” sınıfındadır.

Tüm fermente gıdalar gibi probiyotiktir yani çok sayıda faydalı bakteri içerir.
Tıpkı yoğurt gibi, kefir gibi, fermente turşu vb gibi.

Kombucha buzdolabında muhafaza edilir. Oda sıcaklığında fermantasyon hızı yükselir. Her durumda canlı kültürler fermantasyona devam edecektir ancak buzdolabında yavaşlar. Şişenin içindeki ipliksi ve/veya tortulu oluşumlar canlılığın devamına işarettir o şekilde içilebilir. Arzu edilirse süzülerek de kullanılabilir.

Kombucha ne kadar gazlı olmalıdır?

Kombucha’nın içinde, fermantasyon sırasında doğal olarak karbonasyon (gaz) oluşur. Bir çeşit gazlı bir içecektir ama sonradan ilave edilme bir gaz değildir bu.
Fermantasyon süreci, doğası itibarı ile standardize edilemeyen bir süreçtir.
Elbette standartlaştırma çabaları var ama her biri kombuchayı geleneksellikten uzaklaştırıyor. (Fermentör kullanımı, sonradan gaz ilave edilmesi gibi).
Biz kendi kombucha üretimlerimizde bu yapay yöntemlerin hiç birini kullanmıyoruz. Doğal sürecinde, fermantasyon bize ne verdiyse ona razıyız, onunla mutluyuz.
Gelelim tekrar gaz meselesine;
Geleneksel yöntemlerle fermente edilen kombucha’da, her parti fermantasyonun gazı farklı olabilir. Mevsime, sıcaklıklara hatta ayın durumuna göre bile farklı davranabilen arkadaşlardan (kombu mantarından) bahsediyoruz ????
Yeni şişelenmiş kombucha’nın gazı ile bir süre şişede beklemiş kombucha’nın gazı bile farklı olur.
Dolaptan yeni çıkmış kombucha’nın gazı ile bir süre oda sıcaklığında ağzı kapalı beklemiş kombucha’nın gazı farklı olur.
Sade kombucha gazı ile ikinci fermantasyon yapılmış kombucha’nın gazı farklı olur.
Sözün özü, bu konuda geleneksel kombucha’dan bir standart beklemek, işin doğasına aykırı…
Üretimde standardizasyon dediğimiz, zaten sanayi toplumunun bir kavramı ve “el yapımı” ürünler için hiç bir şekilde geçerli olamayacak bir durum. Doğrusu biz bu farklılıkları seviyoruz ve her seferinde olduğu gibi, şifasıyla kabul ediyoruz.
Biliniz ki, kombucha’nın gazında stabilite vaadediliyorsa, orada sisteme müdahale vardır mutlaka.
Son bir not; kombucha’nın gazı sadece içim keyfi ile ilgili bir durum ve Probiyotik içeriğin, gazlı veya gazsız olması ile bir ilgisi yok..

Yorum yaparak hem kendiniz hem diğer ziyaretçilerimiz için fayda sağlayabilirsiniz.

Daha önce satın aldığınız ürünler ile ilgili fikirlerinizi paylaşarak, her yorum için 2 puan kazanabilirsiniz.

4 yorum: Kombucha Sampler 6’lı Set

 1. poyraz.leyla (doğrulanmış kullanıcı)

  Muhteşem tatlar. Şişeler en güzel şekilde paketlenmiş ve çook hızlı geldi. Benim de favorilerim wake up tea ve roibos vanilya oldu. Şimdi ikinci partinin siparişini vereceğim. Piyasadaki diğer kombuchalarda çok fazla şeker tadı var. Chado kombuchaların hem asitliği hem şekeri aşırı baskın değil ve çayın spesifik tadı alınabiliyor.

 2. müzeyyen Yanık (doğrulanmış kullanıcı)

  Kombucha’lar tek tek özenle paketlenmiş teşekkürler

 3. Berrin (doğrulanmış kullanıcı)

  Beğendim ama çay olarak hepsinin tadını bildiğimden ve de sevdiğimden kombuchalarda da o tatların biraz daha belirgin olmasını tercih ederdim. Yine de tekrar alır mıyım? Elbette :-)

 4. Ekin

  Bu kombucha seti içindeki favorimi açıklıyorum; Rooibos Vanilla, hemen arkasından wake-up kombucha geliyor

Yorum Yazın

Yorum ekle

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kombucha Sampler 6’lı Set

Stokta yok

Ürün stoğa eklendiğinde bana haber ver.

ÜCRETSİZ KARGO

750 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 60 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü kargoya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.