Butik lokum markası Marsel tarafından, matcha çayı ile Chado için el yapımı olarak üretilmiştir.

Gerçek malzemeler kullanılarak üretilmiştir ve rafine şeker içermez.

İçindekiler: Elma konsantresi, mısır nişastası, limon tuzu, elma pektini, matcha çayı

Glutensiz malzemelerden üretilmiştir ve vegan ürün kapsamındadır.  Ancak çapraz bulaşmadan dolayı çölyak hastaları için uygun değildir.

 

Geleneksel Lokumun Hikayesi Nedir?

Lokum Osmanlı döneminde önemli bir yere sahip olsa da aslında geçmişi çok daha eskilere dayanmaktadır. M.Ö. 5. yüzyıl civarlarında Pers İmparatorluğunda ‘abhisa’ ismiyle anılan tatlısının aslında Lokum olduğu bilinmektedir.

Osmanlı zamanında ise, boğazı rahatlatan anlamında ‘rahat ul-hulküm’ şeklinde anılmış, daha sonra ‘rahat lokum’ ve Türkçe’de Lokum adını almıştır.

Lokum 15. yüzyıl’da Anadolu’da bilinse de asıl popülerlik kazanması 17. yüzyıl’da Osmanlı zamanlarında gerçekleşmiştir. Lokum ilk başlarda bal ve meyve şurubunun karıştırılmasıyla elde edilirken, rafine şeker ve nişastanın icadı ile 17. yüzyılda değişikliğe uğramıştır.

Chado ve Marsel’in Türkiye’de ilk defa birlikte geliştirdiği Matcha’lı Lokumda eski geleneklerde olduğu gibi rafine şeker bulunmaz ve tamamen doğal içeriklerden oluşur.

Nuts’all ile Türkiye’de ilk Matcha’lı fıstık ezmesini geliştiren Chado, ayrıca dünyada ilk defa Matcha’lı gerçek salep’i geliştirmiş ve Cihangir Teashop’da servise başlamıştır.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

“Matcha’lı Lokum” için yorum yapan ilk kişi siz olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Matcha’lı Lokum

Favorilerime Ekle

28,00

Stokta

ÜCRETSİZ KARGO

150 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 10.90 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü Yurtiçi Kargo’ya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.

, ,

Ek bilgi