Silver Needle, adını çay tarlalarındaki açılmamış filizlerin gümüşi, iğneye benzeyen tüycüklerinden alan beyaz çayın en özel çeşididir.

Anavatanı Çin olan bu beyaz çay sadece en üstte yeni filizlenmiş tomurcuklarının dikkatli bir şekilde elle toplanmasıyla elde edilir. Tomurcuklar doğrudan güneş ışığı ile kurutularak fermantasyon işlemine uğramaları engellenir.

Yin Zhen Silver Needle cinsi beyaz çayın sırrı, bir kilo çay elde etmek için gerekli olan yaklaşık 10.000 adet civarında açılmamış yaprak tomurcuklarının tek tek elle seçilmesi ve işlenmesidir. Tomurcuk yapraklar nem oranı yaklaşık % 10 ila %20 olana kadar gölgeli, iyi havalandırılan bir alanda kurutulur. Daha sonra tomurcuklar sepet içerisinde 40 °C’de ikinci bir kurutma işlemine tabi tutulur. Bu gurme beyaz çay, adını kendini çevreleyen gümüş, ipeksi tüylü tomurcuklara borçludur. Yin Zhen Silver Needle en üst kalitede beyaz çay olarak bilinir. Bu çay demlendiğinde neredeyse renksizdir. Siyah çayın baskın tadına alışkın çayseverler beyaz çayın tadını çok hafif bulurlar, ancak birkaç yudum aldıktan sonra beyaz çayın barındırdığı hassas tat ve aromalar dikkat çekmeye başlar.

Beyaz çay mükemmel lezzet için kuru ve serin hava koşullarında deneyimli kişiler tarafından hasat yapılır.

2007 senesinden beri en kaliteli ve özel beyaz çay çeşitlerini Chado markası ile Türkiye’ye getiriyoruz.

Silver Needle Beyaz Çay İçindekiler

Beyaz çay tomurcuğu

Silver Needle Beyaz Çay Demleme

79 °C- 85 °C sıcaklıktaki 250 ml suya 1-2 çay kaşığı eklenerek 4-5 dakika demlenmesi önerilir. Kaynatılmamalıdır. Aynı çay 2 kez demlenebilir.

Servis sayısı: Ortalama 35 fincan

Net: 50 gr

Beyaz Çayın Özellikleri

Silver Needle, hafif tatlımsı aroması, arkadan gelen ve yavaşça kaybolan narenciye tatları ile çok eşsiz bir çay deneyimi sunar. Serinletici etkisi de olan Silver Needle, yaz ayları için de idealdir.

“1100 yılında, İmparator Hui Tsung zamanından beri bilinen ve sadece imparator ve yakınları için özel olarak üretilen beyaz çay, imparator için o kadar büyük bir keyifti ki Moğolların sarayını işgal ederken bile bu keyfini bozmamıştı…”

5 yorum: SILVER NEEDLE BEYAZ ÇAY

 1. kubilay.yazici

  Çilek, nektarin baskın aroması ile, orta-yüksek gövdesi ve uzun bir bitişi olan leziz bir beyaz çay. Burukluğu hissettiriyor kendini. Gerçekten chado’nun kaliteli kataloğunda bile kendini belli eden bir ürün. Mükemmel seçiminden ötürü chado’yu tebrik ediyorum

 2. Ebru

  Bir alışverişimde denemelik rica etmiştim. Tadını çok beğendim, hafif ve hoş bir aroması var, yumuşak içimli. Bergamotlusundan daha çok beğendim sade halini.

 3. Meltem

  Lezzeti çok hafif, yeşil çayın buruk tadından dolayı içemeyenler için bu beyaz çay mükemmel. Klasik üstten demleme yapmadan özel makinada yaptığınızda doğru demlemenin getirdiği lezzeti hissedebiliyorsunuz. Farklı şekilde ve bekleterek demlediğinizde acı tadı olabiliyor. Dikkat.

 4. teaist

  Hem bergamutlusunu hem de saf halini denedim, saf olan silver needle beyaz çayın tadını daha iyi veriyor bence

 5. Başak

  Evet denildiği gibi hafif bir tadı var. Ama o hafif burukluğu yani tadını alabiliyorsunuz yine de. Belki tadı için çok favori olmayabilir ama yapım aşamasına bakılırsa ne kadar faydalı ve emekli bir çay olduğu görülür. Bir şey ne kadar işlenmişse doğallığı bir o kadar gidiyor. Bu bağlamda çayın en saf hallerinden birini deneyimlemek isteyenlere öneriyorum.

Yorum Yazın

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SILVER NEEDLE BEYAZ ÇAY

BEYAZ ÇAY. ÇİN.

Saf Beyaz Çay. (50 g)

105,00

Stokta

Üye oturumu açarak bu ürünü satın aldığınızda kazanacağınız puan: 5 Puan
Puanların TL karşılığı: 5,00

ÜCRETSİZ KARGO

200 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 15.90 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü Yurtiçi Kargo’ya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.

, , , , , , ,

Ek bilgi

Ürün Tipi

Beyaz Çay

Ülke

Çin

Kafein

Az Kafeinli

Aroma/ Saf Çay

Saf Çay

Fiyat Aralığı

20+