Demleme Önerileri

Çayı daha keyifli içebilmeniz için öneriler:

İçeceğiniz çaydan en çok keyif alabilmeniz için çayın demlenmesi ile ilgili kısa bazı hatırlatmalar yapmak istiyoruz; Chado çaylar bitkinin en üstteki taze ve hassas yapraklarından elde edildiği için demlerken üzerine kaynar su dökmek yerine kaynamış suyu 2-3 dakka beklettikten sonra çayın üzerine koymanız çayın aromasının kaybolmamasını ve daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca her çay cinsi için koyulması gereken çay miktarı ve demleme süresi farklı olduğu için her ürünün kendi kısmında yer alan demleme ile bilgileri okumanızı öneririz. Herkesin tat alma duyusu ve lezzet beklentisi farklı olduğu için daha kuvvetli bir aroma için belirtilenden biraz daha fazla çay koymayı ve sıcak suda 1-2 dakika daha fazla bekletmeyi deneyebilirsiniz. Genel prensip olarak, çay yaprağının rengi koyulaştıkça, yani beyaz çaydan siyah çaya doğru suyun sıcaklığını ve bekleme süresini uzatabilirsiniz.

Chado Çaylar

Chadō markalı çayların birçoğu, özelliklerinden dolayı birden fazla defa demlenebilmektedir. Bazı çaylar 2 defa bazıları ise 3 defaya kadar demlemeye izin vermektedir. Bunun için tek yapmanız çaydanlıkta veya bardağınızda çay bittiğinde çay bitkisinin üzerine biraz daha sıcak su eklemek ve demleme süresi kadar beklemek… Çay cinsine göre demleme sayısı bilgisini de yine ürünler kısmında bulabilirsiniz.

Çay içeceğinin büyük kısmı su olduğu için çay hazırlanırken kullanılan suyun kalitesi çok önemlidir. Bu yüzden, musluk suyu yerine taze içme suyu kullanmanızı altını çizerek öneririz.
Çayın tadını ve kokusunu etkileyen önemli parametrelerden biri de kullanılan su içerisindeki oksijen miktarıdır. Suda ne kadar çok oksijen bulunursa çayınızın kokusunu o kadar iyi alırsınız ve aromasını o kadar iyi hissedersiniz. Bu yüzden taze su kullanmanızın yanısıra kaynatacağınız suyun ilk başta soğuk veya serin olması da içindeki oksijen miktarını arttıracağından çayınızı daha lezzetli yapacaktır. Suyun çok uzun süre kaynaması da içindeki oksijen miktarını azaltacağından dolayı, suyu uzun süre kaynatmaktan kaçınmak gerekiyor.
Son olarak çayın üzerine sıcak suyu dökerken suyu biraz yüksekten dökmenizin de benzer olumlu etkisi olacaktır. Ancak etrafa su sıçramaması için bu konuda ustalaşmadan denemenizi önermeyiz )

Demleme Önerileri” üzerine 1 yorum

  1. İçerik olarak çok güzel hazırlanmış.Rize çay akademisi olarak hem Türk çayında ürün çeşitliliğini artırmak ve hemde çeşit çayların doğru demleme yöntemleri ile ilgili mücadele veriyoruz.Türk çay sektörünü ileriye taşımak adına işbirliği çok önemli.Başarılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

The way of tea