Kuzeydoğu Hindistan’da, Himalayalar’daki Darjeeling bölgesinde yetişir.
Darjeeling bölgesi genellikle siyah çay çeşitleri ile öne çıkmakla birlikte, bu bölgede aynı zamanda çok kaliteli yeşil çay, oolong çayı ve beyaz çay çeşitleri de yetişmektedir.

İlk hasat ‘The First Flush’ Mart sonundan Mayıs aylarına kadar toplanıp kurutulan en değerli çaydır. Misket üzümü aroması ile birlikte seçkin ve hoş bir aroması vardır. Darjeeling çayı doğru demlendiğinde açık bir dem rengi verir.
Second Flush yani ikinci hasat Haziran ayından Ağustos ortasına kadar toplanan çayları kapsar. Third Flush yani üçüncü hasat pek rastlanan bir çay olmamakla birlikte Ekim’den Kasım ayına kadar toplanan çayları kapsar. Tarih ilerledikçe taze çay yapraklarının sayısı azalmakta ve çaydaki hassas aromalar kaybolmaktadır.

Eğer siyah çay tutkunuysanız; dünyada öne bölge ismiyle öne çıkan Assam, Darjeeling ve Ceylon çaylarını karşılaştırmak isteyebilirsiniz. Bu çaylar içerisinde dem rengi olarak en koyu olanı Assam çayıdır. Ayrıca lezzet olarak da Assam çayı hem Ceylon (Seylan çayı) hem de Darjeeling’den daha kuvvetlidir.

Darjeeling’in yetiştirme şartları daha zor ve hasat dönemi daha kısa olduğu için Assam ve Ceylon çaylarından daha değerli kabul edilir ve fiyatı da daha yüksektir. Ceylon içim olarak içlerinde en yumuşak çay olarak geçer.
Her çay çeşidinin uyumlu olduğu tatlı ve yemekler vardır. Darjeeling çayını özellikle, çikolata, baklava, cheesecake, sütlü ve vanilyalı tatlılar ile tercih edebilirsiniz.

İçindekiler: Siyah Çay Yaprağı
İdeal hazırlama şartları: 100 °C sıcaklıkta yaklaşık 250 ml suya 1-2 çay kaşığı koyularak 3-5 dakika arası demlenmesi önerilir.
Servis sayısı: Ortalama 35 fincan

Net: 50 g

3 yorum: DARJEELING – FIRST FLUSH

  1. Flow

    Tüm içtiğim darjeeling çayları içinde en iyisi budur

  2. Tunç

    Darjeeling için “çayların şampanyasıdır” diye bir klişe vardır. Bu tanımı gerçekten hakediyor

  3. Başak

    Bırakın çayların şampanyası olmasını ki bu doğrudur aynı zamanda çok da bereketli bir çaydır. Sırf meraktan 4 kere demledim ve aroması ile rengini hala koruduğunu gördüm. Tamam benim gibi sinekten yağ çıkarmak zorunda değilsiniz ama bilmelisiniz ki bu çay hem özel bir tada hem de berekete sahip.

Yorum Yazın

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DARJEELING – FIRST FLUSH

SİYAH ÇAY. HİNDİSTAN.

Saf Siyah Çay. (50 g)

Favorilerime Ekle

45,00

Stokta

ÜCRETSİZ KARGO

150 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 9.90 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü Yurtiçi Kargo’ya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.

, , , ,

Ek bilgi

Ürün Tipi

Siyah Çay

Ülke

Hindistan

Aroma/ Saf Çay

Aromalı Çay, Saf Çay

Fiyat Aralığı

17.5 – 20