Dünyanın En Değerli ve Pahalı Çayları

Çay, dünyadaki en popüler içeceklerinden biridir ve hem keyif almak hem de sağlıklı olmak amacıyla içilir. Çay hem sıcak hem de soğuk olarak içilebilir veya hatta yiyecekleri tatlandırmak için de kullanılır. Mağazalarda mevcut olanın çok ötesinde çayın akla gelmeyecek kadar çok çeşidi mevcuttur. Kendilerini çay erbabı olarak görenler, bu çeşitlerden sadece en güzellerini içerler. İşte en pahalı çay çeşitlerinden dokuz tanesi.

Silver Tips İmparator Çayı

Bu özel çay sert bir tada sahiptir ve rengiyle ünlüdür. Çay yaprakları, Himalayalar’da deniz seviyesinden yaklaşık 2300 m yükseklikte yetiştirilmektedir. Çay yaprakları hasat edildikten sonra, dünyanın ilk çay fabrikası olan Hindistan Darjeeling’deki Makaibari Çay Malikanesine gönderilir. Bu özel çay türünü içmenin maliyeti ise kilogram başına 400 dolar.

Gorreana – Kırık Yapraklı Siyah Çay

Gorreana sadece Avrupa’nın en eski çay bitkisi değil, aynı zamanda bu kıtada yetiştirilebilen tek bitkidir. Bu bitkiden birkaç çeşit çay üretilebilir ve Kırık Yapraklı Siyah Çay, her çay bitkisi dalının sadece üçüncü yaprakları toplanarak elde edilir. Bu çay çeşidi, bakır rengi ve meyveli aroması ile ayırt edicidir. Kilosu ise 405 dolara satılmaktadır.

Gyokuro Çayı

Çoğu zaman, çay çalılarının yaprakları üretim sürecinin bir parçası olarak öğütülür. Ancak, Gyokuro çayı için durum böyle değildir. Yaprakların amino asit içeriğini artırmak, çaya eşsiz bir aroma ve tatlı bir tat vermek için yapraklar hasat edilmeden önce yaklaşık iki hafta güneş ışığından korunur. Bu Japon yeşil

çay çeşidi, Uji bölgesinde yetiştirilir ve kilogram başına 650 dolara mal olur.

Poo Poo Pu-Erh Çayı

Bu çay türü ilk olarak 18. yüzyılda bulunmuştur ve ilk olarak Çin İmparatoru Qianlong’a hediye olarak verilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi (Poo Poo) bu çay, böceklerin dışkılarından yapılır. Tayvan’daki çay çiftliklerindeki işçiler, cımbız kullanarak çay yapraklarıyla beslenen böceklerin dışkılarından çay yapraklarını dikkatlice çıkarır. Poo Poo Pu-Erh Çayı kilogram başına 1.000 dolardır. Çay böceğin sindirim sisteminden geçerken fermente olur ve bu yüzden bir fermente çay çeşidi olan Pu-erh ismiyle anılır. Az miktarda elde edilmesi, elde edilirken harcanan yüksek emek ve sahip olduğu özgün tat sebebi ile yüksek bir fiyata sahiptir.

Tieguanyin Çayı

Tieguanyin, adını bir Budist Tanrısı olan Demir Merhamet Tanrıçası’ndan alır. Bir Oolong Çayı türüdür. Tieguanyin’i diğer Oolong çeşitlerinden ayıran ayırt edici özelliği kestane aromasıdır. Bu aromayı vermek için fermente edilmiş siyah ve yeşil çayların bir kombinasyonu kullanılır. Bu çay tadını kaybetmeden yedi defaya kadar tekrar demlenebilir. Çay ağaçları, Fujian Eyaletindeki en yüksek dağda yetiştirilir. Yapraklar hasat edildiğinde kurutulur, oksitlenir, sarılır, kavrulur ve kokulandırılır. Tieguanyin, şu anda bir kilogram için 3000 dolara mal olmaktadır.

Sarı Altın Çay Tomurcukları

Tıpkı Tieguanyin çayı gibi, Sarı Altın Çay Tomurcukları da kilogram başına 3.000 dolara mal oluyor. Yüksek maliyetin nedeni, yapraklara hafifçe yenilebilir 24 ayar altın püskürtülmesidir. Ayrıca son derece nadirdirler, çünkü yaprakları altın makas kullanarak bitkilerden koparan işçiler tarafından yılda sadece bir gün hasat edilir.

Vintage Nergis

Vintage Nergis, Oolong çayının en nadir çeşitlerinden biridir ve Wuyi Dağı’nda yetiştirilir. Yapraklar, çaya çikolatamsı, çiçeksi ve ahşap olarak tanımlanan enfes bir lezzet vermek için yaklaşık %60 oranında oksitlenir. Böyle nadir bir çay satın almak kilogram başına 6500 dolar tutacaktır.

Panda Dung Çayı

Bu çay panda ayısının dışkısından yapıldığından, biraz farklı bir şeyler denemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Pandalar bambu filizleri ve çay yaprakları ile beslenirler ve bu bitkiler daha sonra dışkılarından özel yöntemlerle ayrılır. Panda Dung Çayı besin değerleri açısından zengindir ve kilogram başına 70.000 dolara mal olur. Bu çayın önemli özelliği, çay pandanın sindirim sisteminden geçerken çeşitli enzimler ile zenginleşir ve özgün bir tada sahip olur.

Da-Hong Pao Çayı

Kilogram başına 1,2 milyon dolara satılmasıyla Da-Hong Pao Çayı dünyanın en pahalı çayıdır. Bu çay çeşidi, Çin hükümeti tarafından ulusal bir hazine ilan edilmiştir ve kökeni Ming Hanedanlığına kadar uzanmaktadır. Hasat sırasında kullanılan süreç Çin Hükümeti tarafından bir sır olarak saklanmaktadır. Genellikle ileri gelenlere ve önemli insanlara hediye olarak sunulur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea