Gong Fu Demleme Rehberi

Çay veya “cha”dan bahsederken “gong-fu”ya gelirsek, basitçe Çin’in geleneksel çay yapma yöntemini olarak tanımlayabiliriz. Japon versiyonları daha çok bilinse de bu Çin çay seremonisi bir ritüeldir ve ayrıca çayı olabildiğince iyi demlemekle ilgilidir. “Gong-fu cha” daki “gong fu”, “beceri” veya “çaba” anlamına gelir. “Kung Fu dövüşü”nde kullanılan “kung fu” ile aynı terimdir. Birbakıma gong-fu, ustalaşılması gereken bir şeydir. Bu eski yönteme göre çay demlemek, bir fincan çay yaprağını kaynar suya koymaktan daha zor bir iştir. Bu yönteme Çin’de “dede işi” de denmektedir ama lezzetinin farkı oldukça bellidir.

 

Aslında, çaya ilgi duyan bir çok insan gong fu’nun kısa ve yoğun bir şekilde demlenmesi gerektiğini iddia etmekte. Normalde kullandığınızdan biraz daha fazla çay yaprağı kullanarak güçlü ve zengin bir aroma elde ederken uzun süre demlemeyle gelen acılığını da önlemiş olursunuz. Eğer birinin oolong içerken tropikal meyve notalarını nasıl tadabilidğini anlamak istiyorsanız, gong fu en iyi seçenek olabilir.

 

Gerçek Çin Çay Seti

 

Gong fu demlemek en basit haliyle sadece bir gaiwan (çay demlemek için kullanılan kapaklı bir kase) veya benzer boyutta bir çaydanlık ve bir bardak gerektirir. Ancak birden fazla kişi için demliyorsanız, fincanlar arasında servis yapmadan önce demlenmiş çayı dökmek için bir kaba ihtiyacınız olacak. Genellikle cha hai adı verilen bir çay sürahisi tercih edilse de bu tarz herhangi bir araç kullanabilirsiniz.

 

Çin çay fincanları, tipik Batı kupalarından çok daha küçüktür. Burada amaç hidrasyondan ziyade çayınızın tadını çıkarmaktır. Ancak aynı zamanda şunu da unutmamak gerekir ki iyi bir çay birden fazla dem verebilir. Bu da bir saat içinde onlarca bardak çay anlamına gelir. Hem Çin çaydanlığınız hem de fincanlarınız Yixing mor kilinden yapılmış olabilir. Buradaki bir uyarı yapmak isteriz; kil geleneksel olarak yeşil veya beyaz çaylar yerine oksitlenmiş çaylar için kullanılmaktadır. Bunun nedeni, kilin ısı işleme özelliklerinin yüksek demleme sıcaklığı gerektiren çaylara uygun olmasındandır.

 

Yixing’in koyu leylak rengi kili de gözenekli olmasıyla ünlüdür ve yaptığı çaydanlıklar sırlanmamıştır. Bu nedenle çay yağlarının zamanla demliğin içinde birikmesiyle aroması aroma katar. İyi kullanımdan siyahlaşmış bir wok tavasında da olduğu gibi, Yixing çaydanlıklar da kendi aromalarını geliştirir ve demlenen çayın tadını değiştirir.  Bu nedenle, aşırıya kaçacak bir tat karmaşasından kaçınmak için aynı çaydanlıkta yalnızca bir tür çay kullanmanız önerilir.

 

Setinizi sergilemek ve taşan suyu tutmak için bir çay tepsisi, Çin çay setinize tavsiye edilen bir ilavedir.  Ancak bu konuda hevesliyseniz, çay tutacakları, kokulu fincanlar, çay kaşıkları, maşalar ve havluların yanı sıra geleneksel olarak üzerine çayın dibinde kalan yaprakları döktüğünüz “tea pet (çay hayvanı)” denen küçük biblolardan da alabilirsiniz.

 

Beş Adımda Gong Fu Cha Yöntemi

 

Modern gong fu yönteminin temel yöntemi aslında oldukça basittir.

 

  1. Isıtma. Önce çaydanlığınızı (veya gaiwanınızı) ve çay bardaklarınızı kaynar suyla ısıtın. Sonra tüm suyu dökün.
  2. Durulama. Demliği 5g / 150ml oranında çay yaprakları ile doldurun. Yaprakları kaynar suyla ıslatın, tencere taşana kadar su dökün. Ardından yaprakları “pişirmemek” için kapağı hafifçe açık tutarak hemen tüm suyu boşaltın.
  3. Demleme. Demleme kabına su dökün. Sıcaklık konusunda genel geçer bir kural olarak, çay ne kadar yeşil ve taze olursa, su sıcaklığı o kadar düşük olur. Yeşil çay için 80C, oolonglar için 85-90 ve siyah ve pu-erh için kaynama sıcaklığına kadar her sıcaklık uygundur. Çaya bağlı olarak 10 ila 30 saniye arasında demleyin.
  4. Servis. Demin gücünü eşitlemek için demlikten çayı çay sürahisine dökün ve ardından fincana servis yapın.
  5. Tekrar et. 3. ve 4. adımları tekrar uygulayın, çayınız aromasını kaybedene kadar sonraki her demlemeye yavaş yavaş zaman ekleyin.

 

Belirtildiği gibi, iyi bir çay birçok kez demlenebilir. Böylece her fincan kendine özgü inceliklerini size sunacaktır. Aslında, her bir demleme çayın farklı bir karakterini ortaya çıkarır, yani gong fu gerçekten bir çayın “kişiliğini” anlamanın tek yoludur.

Gong Fu Demleme Rehberi” üzerine 1 yorum

  1. uzak doğuluların çay demleme tekniklerini videolardan izlemiştim. bu yöntemi biliyorum. uzun süredir elimdeki beyaz, yeşil, oolong, siyah ve puer çaylarımı demlik veya gaiwanlarımda bu yöntemle demliyorum. gerçekten çok iyi sonuç alıyorum. tavsiye ederim.
    özellikle uzak doğunun çayları ve el yapımı bu siyah çayları deneyimlemek isteyenler, gerçek lezzet için bazı çay aksesuarlarını temin etmeliler. farkı görecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea