• DOI TUNG JIN XUAN
 • Chado 380121

Doi Tung Jin Xuan Oolong çayı (Red Oolong olarak da anılmaktadır) ismini, yetiştiği Taiwan’ın kuzey bölgesindeki ünlü Doi Tung Dağından alır. Bu efsanevi yüksek dağ, oolong çayı için ideal hava koşullarını sağlar. Jin Xuan çayı ilk olarak 1960 larda Taiwan’lı çay çiftçilerinin desteğiyle Taiwan Çay Tarım Araştırma Merkezi tarafından dikilmiştir.

Bu yüksek kaliteli ve özel Oolong çayı sadece tomurcuk ve ilk iki yaprağın seçilmesiyle toplanır. Özel ve dikkatli bir metotla çay %20 okside edilir. Böylece çay yeşil çaya benzer fakat yeşil çaydan daha karmaşık ve zengin bir aromaya sahip. Bu eşsiz Oolong altın gibi parlayan sarı bir renge ve eşsiz bir kokuya sahiptir. Gövdeli ve zengin bir tada sahiptir. Bazı Yeşil çaylarda bulunan çimensi tattan hoşlanmıyorsanız arkadan gelen hafif kavrulmuş tadı ile bu Oolong çayını seveceksiniz.

İçindekiler: Oolong çayı

İdeal hazırlama şartları: 85 °C – 95 °C sıcaklıkta yaklaşık 250 ml suya 1 çay kaşığı koyularak 3-5 dakika demlenmesi önerilir. (Aynı çay 2 defa demlenebilir.)

Servis sayısı: Ortalama 35 fincan çay keyfi içerir

Net: 50 g

Oolong çayı nedir?

Oolong çayı, yeşil çaydan daha uzun süre (ve fazla) fermantasyon işlemine uğramış ancak siyah çaydan daha kısa fermantasyon işlemine uğramış çay cinsidir.

Kaç çeşit Oolong çayı vardır?

Oolong çayları genellikle yetiştiği ülkeye göre ayrılırlar. Çin; Tayland ve Tayvan başta olmak üzere birçok ülkede Oolong çayı yetişmektedir. Her ülkede yetişen Oolong çayının kendi özel tadı ve aroması vardır. Tayvan en popüler Oolong çaylarına sahip ülke olarak bilinmektedir.

Yorum yaparak hem kendiniz hem diğer ziyaretçilerimiz için fayda sağlayabilirsiniz.

Daha önce satın aldığınız ürünler ile ilgili fikirlerinizi paylaşarak, her yorum için 2 puan kazanabilirsiniz.

4 yorum: DOI TUNG JIN XUAN

 1. Mehmet Demirkol (doğrulanmış kullanıcı)

  1 numara favori çayım. Yeşil çaydaki çimen tadından rahatsız oluyursanız, ki ben öyleyim, bu çay tam size göre. Yurtdışında içtiğim Gunpowder çayının aroması var. Gizemli bir tad. Gecenin sessizliğinde okuma ve bazen müzik eşliğinde💯

 2. Beste (doğrulanmış kullanıcı)

  Çok severek içtiğim Endonezyadan Java Oolong çayına alternatif olarak denemek üzere aldım. Bahsettiğim çayda yapraklar neredeyse yemyeşil, aroma ise oldukça taze. Ona kıyasla bu çayda yapraklar koyu renkli, aroma ise kavrulmuş çay gibi, ve biraz sert içimli. Kişisel olarak Oolong çaylarını direk bardakta demlemeyi tercih ediyor, ve yaprakların su içerisinde zamanla açılmasını, aromasını vermesini izlemeyi seviyorum. Fakat bu çayda yapraklar fazla kavrulmuş gibi ve açılmıyor. Damak tadıma uymasa da arada farklılık olması açısından tercih edebilirim.

 3. FÜSUN (doğrulanmış kullanıcı)

  oolong çayları içinde en sevdiğim diyebilirim. yoğun ve tatmin edici bir tadı var. 4-5 kere demlenebiliyor. bileşenlerini koruyor. zevkle içiyorum.

 4. BURAK BAŞ

  ÇOK YOĞUN AROMALİ VE KALİTELİ BİR ÇAY ÜST ÜSTE BEŞ ALTI DEMLEMEDE BİLE BİLEŞENLERİNİ OLDUĞU GİBİ KORUYOR ÇOK BEREKETLİ BİR ÇAY…

Yorum Yazın

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DOI TUNG JIN XUAN

OOLONG ÇAYI. TAİWAN.

Red Oolong Çayı. (50 g)

260,00

Stokta

Üye oturumu açarak bu ürünü satın aldığınızda kazanacağınız puan: 13 Puan
Puanların TL karşılığı: 13,00

ÜCRETSİZ KARGO

475 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 44.90 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü kargoya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.

, , , , ,