Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çayı demlemek denince akla sadece tek bir yöntem varmış gibi gelse de aslında çay demlemenin bir çok yöntemi mevcut. Uygulanan her farklı yöntem çayın tadından tutun rengine dek bir çok farklı sonuçlar verebiliyor. Ancak nasıl demlenirse demlensin iyi bir çay içebilmek için bir takım püf noktalarına dikkat etmek şart. Çay demlemenin püf noktaları;

Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Çayı demlemeden yıkamak tamamen tercih meselesi. Ancak göz önünde bulundurulması gereken şey, çaylar yıkanırken ona tadını veren bazı küçük yapraklar su ile birlikte kaybolabilir. Bu da çaydan alacağınız verimi düşürür.
  • Çayı demleyeceğiniz suyun sert ve kireçli olmamasına, asit-baz dengesinin nötr olmasına özen göstermelisiniz. Eğer çayınız kaliteliyse sert ve kireçli suya hemen tepki gösterecektir. Bu yüzden musluk suyu ile çay demlemek yerine damacana ya da arıtılmış su tercih edebilirsiniz.
  • Çayı demlerken kullandığınız suyun mineral ve oksijen değeri ne kadar yüksekse çayınız da o denli lezzetli ve kaliteli olacaktır.
  • Çayın tadını ve aromasını tam olarak yansıtabilmesi için metal bir çaydanlık kullanmak yerine porselen ya da cam demlik tercih edin.
  • Çay demlediğiniz demlikte bitki çayları ya da farklı şeyler demlemeyin. Çaylar demlendiği kabın kokusunu çeker. Eğer demlikte farklı şeyler demlerseniz çayınız demlediğiniz şeylerin kokusunu alacak ve tadında bozulma yaşanacaktır.
  • Eğer çay servis edeceğiniz kişiler arasında şekersiz çaylar içen yoksa demlenme aşamasında demliğin içerisine bir küp şeker atarak daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Demliği temizlerken deterjan ile yıkamamaya özen gösterin, tıpkı diğer demlenen şeylerin kokusunu alması gibi çayınız deterjanın da kokusunu çeker. Bu yüzden demliğinizi sadece sıcak su ile temizlemeye özen gösterin.
  • Çayınızın tadının bozulmaması ve lezzetini kaybetmemesi için sıcak ve nemli ortamlardan uzak tutun. Mümkün olduğunca kuru, güneş ve hava almayan bir ortamda saklayın.
  • Demliğinizi doldurmadan önce sıcak su ile biraz ısıtın. Çünkü sıcak su demliğe bir anda döküldüğünde ısı kaybına uğrar, bu da çayın reaksiyonunu etkiler ve kaliteli bir demlenme sürecini önler.

 

Çay Demlemenin Püf Noktaları” üzerine 1 yorum

  1. Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim… Ne güzel anlatmışsınız her detayı. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea