Dünyadan Farklı Çay Ritüelleri

Çay dünyanın farklı bölgelerinde birçok insan için bir içecek olmanın dışında, bir hayat biçimi. Siyah çay, yeşil çay, sütlü çay, soğuk çay demeden her türü ayrı bir sevgi ve saygı kaynağı olan çay; malzemesi, pişirme tekniği ya da servis edilme biçimi ile her ülkede farklı ritüellere sahip.

1 . Çin

Çay denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan ve dünyanın en büyük çay üretim oranına sahip olan Çin ‘de neredeyse tüm çay türleri yetiştirilir. Yemek dışında her an her yerde tüketilen çay, küçük fincanlarda soğutulmadan içilmelidir. Ayrıca Çinlilere göre çayın içilirken görülmesi önemli olduğu için genelde geniş ağızlı fincanlarda içmeyi tercih ederler.

 

2 . İngiltere

Earl grey lezzeti ile nam salmış İlgiltere için de çay tam bir keyif içeceği. Düzenlenen küçük çay ziyafetleri ile birlikte ortaya çıkan ” 5 çayı ” ritüeli, İngiltere ‘nin çay konusundaki hassasiyetini anlatmaya yeter. Davetlerde çaylar şık porselenler ile ikam edilirken limonlu, sütlü ya da kremalı türleri tercih edilebilir.

 

3 . Japonya

Çay keyfini felsefe ile birleştiren Japonlar için çay içmek başlı başlına bir ritüel. Evlerinde Hoshoan adı verilen ve sadece çay içmek için ayrılan bir odada seromonilerini gerçekleştiren Japonlar, her mevsim için farklı fincan ya da kaseler kullanırlar. Çok büyük bir özen ve hürmet eşliğinde gerçekleştirilen çay seremonileri Japon kültürünün en önemli noktalarından biri.

 

4 . Hindistan

Hindistanda çayın tarihi M.Ö. 750-500 yıllarına dayanır. O günden bu güne çay ve meditasyon ikilisini bir arada tutan Hintliler, dünyanın en büyük çay üreticilerinden biri. Daha çok aromalı çayları tercih eden Hintiler zencefil, tarçın, rezene, karabiber, hindistan cevizi gibi yan ilaveleri de ekleyerek farklı tatlar ortaya çıkarırlar.

 

5 . Fas

Aromalı ve baharatlı yeşil çay ve Fas çayı yani yaygın adı ile nane çayının merkezi Fas ‘ta çay, neredeyse tüm gün tüketilen bir içecektir. Misafirperverliğin bir göstergesi olarak görülen çay, bilinen aksine kadınlar değil erkekler tarafından hazırlanarak servis edilir. İkram edilen çayı geri çevirmek ise oldukça büyük bir kabalık sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea