Çay Servis Etmek İçin En Uygun Bardağı Seçmek

Sherlock’u Watson’sız düşünemezsiniz. Ve her çay, iyi bir çay bardağı olmadan olmaz. Çalıdan çay yaprağını kopardığınız andan itibaren, temas ettiği her küçük şey tadını ve kalitesini değiştirebilir. Bitkiden, servis edilen çaya giden bu yolculuktaki son adım bardaktır. Bu nedenle, ellerinizde çay içerken ne tuttuğunuza ve bardakların çay içme deneyiminizi nasıl etkilediğine daha yakından bakmanızda fayda var.

İyi bir çay servis takımının nitelikleri nelerdir?

  • Gözeneksiz olmalıdır: Basitçe anlatmak gerekirse, gözenekli bir malzeme, farklı tat ve aromaları içinde tutabileceği için içtiğiniz çayın tadını değiştirebilir.
  • Çayın yavaş soğumasına izin vermelidir: Geniş ağızlı bir fincan çayı daha hızlı soğuturken uzun ve dar bardaklar daha uzun süre sıcak tutar ve aromayı yoğunlaştırır. İnce bardaklar ısıyı daha hızlı kaybederken, seramik cama göre daha uzun süre ısıyı korur.
  • İnce dudaklı olmalıdır: Seçtiğiniz çay bardağının ince bir dudağı olması, içeceğin bardağın kenarından dilinize daha kolay akabilmesi için çok önemlidir.
  • Kimyasal olarak güvenli olmalıdır: Plastik bardakları önermiyoruz, ancak kullanmanız gerekiyorsa BPA (bisfenol A) içermediğinden emin olun.

En iyi çay servis takımı hangi malzemeden olur?

Seramik Bardak

Seramik, çay takımı üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Seramik, fırınlarda yapılan pişmiş kil çömlek anlamına gelir ancak taş, porselen ve pişmiş toprak da için de kullanılır. Hem estetik hem de kullanım açısından popüler bir seçimdir. Seramik, gözenekliliği nedeniyle ısıyı daha uzun süre tutar, daha yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve seramikle çay içerken çayınızın tadını etkileyebilecek metal veya diğer malzeme tatlarını almazsınız. Yeşil çay, beyaz çay, oolong çayı gibi tüm çay çeşitleri için uygundur.

Porselen ve Çin Porseleni

Çin porseleni ve porselen fincanlar (bazen seramiğin alt ürünü olarak da geçer), çağlar boyunca çay takımı olarak kullanılmıştır ve çay içme söz konusu olduğunda tercih edilen malzemelerdir. Doğru şekilde yapıldığında, porselen şaşırtıcı derecede gözeneksizdir ve porseleni vitrifiye ile sırlamak, herhangi bir kimyasal reaksiyon çıkarmasını da engeller. Çin porseleni, kil ile karıştırılmış kemik külü kullanmasını göz ardı edersek porselene çok benzer. Çoğu İngiliz çay seti çin porseleninden yapılır. İngiliz bilim adamları, çin porseleni ve porselen bardakların pürüzsüz şeklinin, çaydaki ‘tannin’ denen maddenin yanlara yapışmasını önlediğini ve böylece çayın tadını koruduğunu düşünüyor.

Cam Bardak

Cam bardaklar, yukarıda listelenen ideal çay içimi için tüm kriterlere uygundur. Çay demlemek için de cam sürahi kullanılır. Vitrifiye cam çayla hiç reaksiyona girmez ancak kalınlığına bağlı olarak ısısını hızla kaybedebilir. Borosilikat cam, neredeyse porselen kadar iyi ve daha az kırılgan olan iyi bir seçimdir. Çift cidarlı cam bardaklar, iç duvarın ısıyı koruduğu, dış tarafın ise tutmayı kolaylaştırdığı bir seçimdir. Dahası, çayın iki cam katmanının arasından nasıl göründüğünü gördüğünüzde keyfinize diyecek olmayacak.

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik bardaklar, incelediklerimiz arasından en sert olanlardır ancak bu malzeme her zaman ismine uygun davranmaz. Paslanmaz çelik aletler mutfak gereci olarak kullanıldıklarında sızmalar ve çiziklerden dolayı, içinde tüketilen gıdaya demir ve nikeli sızdırabileceği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de son zamanlarda bir endişe kaynağı olmuştur. Ayrıca paslanmaz çelik bardakların, çok kısa sürede içinden çay yudumlanamayacak kadar ısınması sorunu da vardır. İçsel ısı iletkenliği nedeniyle metal, ısıyı bir porselen fincandan çok daha hızlı bir şekilde dudağa aktarır, bu da çay içmeyi biraz zahmetli hale getirir.

Plastik

Taş ve kil kaplar gibi plastik bardaklar çay uzmanları tarafından hiç tavsiye edilmiyor. Çok gerekliyse plastik kullanabilirsiniz, ancak tüm plastiklerin kimyasal tepkimeye girebildiğini ve yüksek ısıya maruz kaldığında toksik elementleri sızdırabileceğini bilin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea