Chai Masala Latte

Dilimize “Chai Tea Latte” olarak yerleşmiş olsa da, doğrusu Chai Masala Latte ya da Masala Chai Latteolan baharatlı ve sütlü Hint çayı… Çay işin içine girmeden önce Hindistan’da manda sütü, kakule, tarçın, karabiber ve yıldız anason, zencefil, karanfil gibi baharatlardan oluşan “masala” karışımı ile bu içecek hazırlanır. Sonrasında endemik assamica varyetesinin keşfinin ardından çay da ilave olmuştur. Böylelikle eşsiz lezzetteki Masala çayı tadına varabilirsiniz.

Stresli bir günün ardından dinlenmek, soğuk havalar için harika bir çay seçimi yapmak istiyorsanız; çeşitli Chado Masala çayı deneyimlerini yaşamalısınız.

Masala Çayı Nasıl İçilir?

Masala çayı Hindistan’da bufalo sütü ile karıştrılıp servis edilir. Ancak Amerika’da ise bu gelenek yerini inek sütü ile servise bırakabilmektedir. Çayın hazırlanmasında kullanılan sıvının yarısı süt geri kalanı ise sudan oluşmaktadır. Elbette ki damak tadına göre değişiklik göstermeye bağlı olarak yalnızca su ile de hazırlanabilmektedir.

Yoğun bir tada sahip Masala çayları malt ve baharatlı aromanın yanı sıra bal ve süt ile de tüketilmektedir.

Chai Masala Çayı

Evde de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir içecek olan Chai Masala Latte’yi, süt, masala baharatları ve Hint çayını birlikte demleyin. Ya da isteğinize bağlı olarak “Chai Masala” çay karışımını demleyiniz. Sonra üzerine süt ilave ederek ya da doğrudan sütte demleyerek de sunabilirsiniz.

Yazı ve fotoğraf: B. Çağla Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea