Chawan Kasesi’nin Tarihi ve Hakkındaki İnanılmaz Gerçekler

Asya çay kültüründe, chawan kasesi veya basit bir ifade ile Chavan, birçok farklı durumda kullanılan büyük bir çay kasesi kategorisine verilen isimdir.

Gayri resmi toplantılar veya son derece rutin çay törenleri için, chawan kase dikkatle seçilmiş ve çay içme ritüelinin en önemli bileşenlerinden biri olarak kabul edilir.

Chawan Kasesi’nin Tarihi

Orijinal olarak Çin’de bulunan ve Japon’lar tarafından daha iyi bir noktaya getirilen Chawan kaselerinin 1.300’lü yıllarda Japonya’ya getirildiğini biliyoruz.

Japonya’da çay endüstrisinde kullanılan bir çok malzeme gibi çay kaselerinin tarihi de dışarıdan alınarak içerideki Japon bilgi birikimi ile harmanlanarak geliştirilerek başladı.

Yüzlerce yıldır, Japonya’da kullanılan neredeyse her chawan kase Çin’den ithal edildi. 1.400’lü yıllarda, Japon rahipleri ve çay ustaları Kore ve Vietnamlı pirinç kaselerini kullanmaya başladı ve hatta çay için kendi chawan kaselerini yapmaya başladılar.

Sonunda, benzersiz bir Japon chawan endüstrisi ortaya çıktı. 1.700’lü yılların sonunda, özel chawan kaselerini ateşleyen son derece yetenekli ustalar, ülkenin en saygın esnafları arasındaydı.

Chawan Kaseleri Hakkında Önemli Bilgiler

Chawan kaselerinin sınıflandırılması karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunu basit şekilde anlatmamız istenirse şunları dile getirebiliriz:

Kaseler, nereden geldikleri, şekilleri, yapımlarında kullanılan malzeme ve renkleriyle tanımlanır. En yaygın kaseler yuvarlak, düz ve silindir şeklindedir. Şekil sınıflandırmasına ek olarak, birçok modern chawan kase, işlevlerine göre de isimlendirilir. Örneğin, kalın veya ince çay için…

Çin menşeili veya Çin tasarımına sahip olan chawan kaseler için Japonca “karamono” terimini kullanırken, Kore kökenli kadehler “koraimono” olarak adlandırılır.

Japonya yapımı chawan kaseler “wamono” olarak adlandırılır ve genellikle yapıldıkları il ve hatta üretimin gerçekleştiği fırına göre kategorize edilir.

Sizlere daha iyi anlatabilmek adına aşağıdaki listede, çeşitli şekillerde chawan kaselerinin bir özeti sunmak istedik. Bu terimler chawan kaseleri hakkında konuşulurken sıklıkla kullanılmakla beraber chawan kase kültürü hakkında fikir vermektedir:

Chawan Kase Türleri

Hiragata: düz, sade

Badarai: kova

Kutsu-gata: ayakkabı

Suhama-gata: deniz kıyısı modeli

Momo-gata: şeftali

Amikasa: hasır şapka modeli

Sankaku-gata: üçgen

Shiho-gata: dört taraflı

Wa-nari: dairesel

Wan-nari: ahşap bir kase

Han tsutsu-gata: yarım silindir

Tsutsu-gata: silindir

Gokezoko-gata: küçük bir kutu modeli

Sugi-nari: sedir ağacı modeli

Doğru Chawan Kase Nasıl Bulunur?

Sonsuz seçenek arasında günlük veya resmi kullanım için iyi bir chawan kabı bulmak, Japonlar tarafından ciddi bir görev olarak kabul edilir. İnternette veya mağazalarda chawan kaselerini arayan Batılılar bile,chawan kase özellikleri ve normal fiyatların ne olduğu ile ilgili temel bilgileri mutlaka edinmelidir.

 

Matcha chawan kase” olarak adlandırılan standart bir çay kasesi, hem gündelik hem de özel günlerde kullanılabilecek iyi, genel amaçlı bir chawan’dır.

 

El yapımı, Japon yapımı chawan kaselerinin güzelliği eşsizdir, fakat sadece Japonya’da değil, tüm dünyadaki zanaatkârlar tarafından çok iyi chawan kaseleri üretilebilir.

 

Japon halkı chawan kaselerini sanat eseri olarak toplar; ve Asya’daki müzeler genellikle çok sayıda eski, paha biçilemez chawan kasesine sahiptir. Bazı nadir parçalar açık artırmada 150.000$’dan yüksek fiyatlara satılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea