Evde Yaptığınız Çayın Tadım Yaptığınızda ki Kadar Güzel Olmamasının 6 Sebebi

Evde Yaptığınız Çayın Tadım Yaptığınızda ki Kadar Güzel Olmamasının 6 Sebebi

Günümüzde farklı çaylar tatmak ve bunları misafirlerine sunmak isteyenler çay tadım etkinliklerine katılarak kendilerine yeni hobi edinmekte veya hobilerini geliştirmektedirler. Uzun zamandır duyduğumuz ve insanların merak ettiği bir konuyu açıklamak istedik. Genel olarak tadıma gelen müşterilerimiz evde aynı tadı yakalayamadıklarını ve bunun nedenini merak ettiklerini söylediler. Bu yazımızda tadım ile evde yapılan çayın farklı lezzette olmasının 6 nedenini açıklayacağız.

1 Su Kalitesi

Pek çok çay uzman suyun kalitesinin çay tadıyla ilgili önemli bir faktör kabul edilmiştir. Yumuşak su (içindeki en az mineralle), sert sudan farklı bir şekilde çay demlenmesine neden olacaktır. Lokal musluk suyuna genellikle bir miktar temizleyici (yaygın olarak bilinen adıyla klor) eklenmiştir. Bu aynı zamanda çayınızın tadını da etkileyecektir. Klor miktarının fazla olması gibi suyun kireçli olması veya kuyu suyu olması tadın farklı olmasına sebep olur. Bu sebeple yumuşak PH dengesine sahip doğal kaynak sularının tercih edilmesi çayınızın tadının daha iyi olmasını sağlayacaktır

2 Çay Formu

Aldığınız çayın nasıl demleneceği konusunda genelde paketin üzerinde bir tarif bulunur veya aldığınız kişiden nasıl demleneceği konusunda bilgi alabilirsiniz. Tarifde yazan çay, çayın poşet çay olan şekli değil yaprak formundaolanı kullanılarak ortaya çıkmıştır. Poşet çaylar özellikle de kağıt türündekiler, lezzet bakımından bir fark yaratabilmektedir. Bu poşetlerdeki çaylar, genellikle satın almanız gerekenden daha ince bir şekilde, daha hızlı ve muhtemelen daha güçlü bir şekilde demlenirler. Lezzet inceliklerini bu şekilde, özellikle de kaliteli beyaz çaylar, yeşil çaylar ve oolonglar için kaybedersiniz. Bu sebeple demleyeceğiniz çay tarife uygun formda olması gerekmektedir.

3 Demleme Yöntemi

Her çay için farklı bir demleme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler özellikle konulacak suyun sıcaklığı demleme süresi gibi önemli kriterlerden oluşmaktadır. Önerilenden sıcak su ile demlenen bir çay acılaşacağı için hoşunuza gitmeyeceği gibi soğuk su ile demlendiğinde de yeterli miktarda aromanın ortaya çıkmasını engeller. Bu yüzden suyun sıcaklığı, kullandığınız ekipmanın uygunluğu ve demleme süresine dikkat etmeniz gerekir.

4 Tadım Yöntemi

Çay tadımlarında kalabalık bir ortamda bu konuya hakim olan insanların yönlendirilmesi ile gerçekleşir. Bu ortamda size anlatılan tadım incelikleri aromanın duyumuna ulaşmanız için gereken bilgileri çabuk unutabilirsiniz. Bu ortam sizler için özel olarak hazırlanır bulunduğunuz yerin kokusu bile tadım yaptığınız çayın özelliklerine bağlı olarak değiştiği için çevresel faktörler evde yaptığınız çay ile aynı olmayacaktır.

5 Tatlandırıcılar tanımlamak çok zor

İyi bir çayın tadına varmak için yanında belli tatlandırıcılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuda profesyonel çay tadımcıları tarafından yapılan açıklamalar size yol gösterici olacaktır. Tıpkı şarap, peynir, çikolata ve kahve tadımlarında olduğu gibi ağzınızda ki tadı dağıtmak veya onu daha iyi anlamak için yardımcı ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Burada bahsettiğimiz kesinlikle şeker değil. Profesyonellerin geniş deneyimleri kullanışlı referanslardır ve oldukça tarafsız olabilir. Yine de sadece doğal tadı deneyimlemek istemeniz ve evde de bu şekilde bir tada varmak istemeniz sonrası için iyi bir deneyim sağlamanıza yardımcı olabilir.

6 Zaman ve Tat tomurcukları

Hepimizin zamanla değişen kendi benzersiz damak tadımız vardır. Ayrıca, zaman geçtikçe ve daha fazla çay içtiğinizde, içlerindeki lezzet nüanslarını daha çok algılayacaksınız. Açıkçası, birkaç yıl önce denediğiniz ama beğenmediğiniz yüksek kalite çay hakkında daha fazla şey öğrendikçe, geri dönüp bu hayal kırıklıklarının bir kısmını denemek size her bir yudumda daha önce algılanmadığınız bir dizi lezzetin olduğunu görmenizi sağlayabilir. Daha önce deneyimlediğiniz ve beğenmediğiniz bir konuyu kendinizi geliştirdikten sonra tekrarladığınızda farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunu aynı yemek yapmak gibi düşünebilirsiniz tecrübeleriniz arttıkça sonuçları da değişecektir.

Demleme işlemi zaman geçtikçe daha fazla tecrübe kazanmanızı sağlayan zahmetli ama sonucunda mükemmele ulaşmanızı sağlayan bir süreçtir. Bu süreçte yaşayacağınız deneyimler kendiniz için en uygun sonuca ulaşmanız için sadece küçük adımlar. Kendi mükemmel damak tadınıza ulaşmak için denemekten vaz geçmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea