Matcha Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Matcha Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

1. Matcha sadece Japonya’da üretilebilir.

Matcha sadece Japonya’da spesifik olarak, tencha olarak bilinen bir çaydan yapılmalıdır. Piyasa talebini karşılamak için Çin’de ve diğer yakın ülkelerde tonlarca “matcha benzeri” toz çay üretiliyor. Bu kesinlikle aynı tada ulaşmayan isminden de kendini belli eden bir üründür. Bu Türk Lokumunu İngilizlerin sahiplenmesi gibi bir durumdur. Ucuz toz yeşil çayın kullanılacağı yerler de vardır ama gerçek bir matcha olmadığında unutmamak gerekir.

2. Song Hanedanlığı döneminde Çin’den toz haline getirilmiş çaylar.

Matcha, Japonya ile çok ilişkilidir, fakat birçok çay içicisi, Çin tarihinde tozlu çayın köklerinin olduğunu fark etmez. O zaman çay yaprakları, puerh gibi aynı şekilde kalıplara bastırıldı. Parçalar koparıldı, toz haline getirildi ve bir köpük haline getirildi. Bu çay yapma tarzı Budist keşiş Eisai tarafından 1214 yılında yayınladığında popüler hale geldi. Sonunda hepimizin bildiği ve sevdiğimiz matcha da bu akıma dahil oldu.

3. Sadece 40 g bitmiş çayı öğütmek bir saat kadar sürebilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, sadece az miktarda matcha tozu yapmak için çok fazla yaprak gerekir. Matcha, taş değirmenleri kullanarak çok ince bir toz haline getirilir. Diğer malzemeler, çayın tadını olumsuz yönde etkileyecek çok fazla sürtünmeye neden olacaktır. Bu, yapraklarınızı bir gıda işlemcisine veya baharat öğütücüsüne atmak suretiyle neden aynı sonuçları almayacağınızın bir parçasıdır.

4. Tören kalitesi bir anlam ifade etmez.

Almak istediğiniz çayın üzerinde tören kalitesi yazısını görüyorsanız bunun göründüğü kadar büyük bir anlam ifade etmediği bilmeniz gerekir. Genellikle daha yüksek kaliteyi ima etmek için kullanılırken, ifadenin kullanımıyla ilgili bir düzenleme yoktur. Yüksek kalite ve düşük kaliteli matcha arasındaki farkları öğrenmek de önemlidir. Renk her zaman büyük bir göstergedir. İpeksi pürüzsüz bir his veren canlı, koyu yeşil bir renk arayın.

5. Bir toz olduğu için matcha hemen hemen her şeye kolayca eklenebilir!

Matcha ile yemek yapmayı ve pişirmeyi seven bir sürü insan bulunmaktadır. Kurabiye, kek, puding ve daha pek çok şey eklemek çok kolay. Sadece birazcık uzun bir yol kat ettiğini hatırlamanız gerekir. Hamura çok fazla çay ekleyerek onu memnun kalmayacağınız acı tat verebilirsiniz. Matcha smoothieler ve shakeler için harika bir ektir. Unutmayın Japonya’da matcha noodle’lardan yeşil çay Kit Kat’s’e kadar her şey var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea