Farklı Çay Türlerine Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz Bölüm 1

Farklı Çay Türlerine Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz Bölüm 1

Her gün bir bardak çay içmek sağlıklı ve mutlu kalmanıza yardımcı olabilir. Çay, çeşitli ekim bölgeleri ve üretim yöntemleri nedeniyle farklı tatlar ve çeşitlerle karmaşık bir içecektir. Klasik gerçek çay çeşitlerinden bitkisel çaylar ve baharatlı çaylara kadar binlerce farklı çay çeşidi vardır.

Çay için yeniyseniz çok fazla çeşitlilikte ki bu yeni lezzetleri denemek için nereden başlayacağınızı bilmeniz zordur. Bu yüzden farklı çay türlerini anlamanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu bir araya getirdik. Farklı türdeki çayları daha kolay ayırt etmek için lezzet ve kompozisyonlardaki farklılıkları da vurguladık. Farklı çay türlerini öğrenmek için okumaya devam edin, böylece damak tadınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

Gerçek çaylar

Gerçek çaylar ve bitkisel çaylar arasındaki farkı açıklayarak başlayalım. Yeni başlayan bir çay içicisiyseniz, bitkisel çayların aslında gerçek çay olmadığını bilmeyebilirsiniz. Bitkisel çaylar infüzyonlardır. Bunlar sıcak sudaki baharat, bitki ve köklerden elde edilir. Bu bileşenler aynı zamanda aromalı çaylar olarak bilinen noktada gerçek çaylarla birleştirilebilir.

Gerçek çaylar, Camellia sinensis olarak bilinen çay bitkisinin yapraklarından yapılır. Diğer bitkilerden yapılan çaylar teknik olarak gerçek çay değildir. İnsanların ‘gerçek çay’ terimini kullandıklarını gördüğünüzde, gerçekten bu çay bitkisinden yapılan çayları kastediyorlar. Bu kapsama girenler yeşil çay, beyaz çay, oolong çayı ve siyah çaydır. Bazı durumlarda pu-erh çayının gerçek bir çay olduğu düşünülür, ancak yazının devamında bu konuyu da açıklayacağız.

Bu bitkinin yaprakları, kahve çekirdeklerine oranla daha yüksek konsantrasyonda doğal olarak bulunan kafeini içerir. Kahve, çaydan daha güçlüdür çünkü demlendiğinde daha yoğunlaşır. Gerçek çayın bir fincanındaki gerçek kafein içeriği, büyük ölçüde üretim yöntemine bağlı olarak değişir. Beyaz çay, gerçek çayların en düşük kafein içeriğine sahip olma eğilimindedir, siyah çay ve matcha yeşil çayı ise en yüksek kafein konsantrasyonuna sahiptir. Farklı kafein seviyeleri, çayı hem enerji hem de rahatlama için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir. Kafein tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olabilir veya sabah kahvenizi sizi rahatsızlık hissetmenize ya da uyku döngüsünü etkilemeyecek bir alternatifle değiştirmesine yardımcı olabilir.

Beyaz çay

Beyaz çay, gerçek çayların en az işlenenidir ve sadece bir adımdan oluşan basit bir üretim sürecine girer. Çay yaprakları hasat edilir ve daha sonra doğal güneş ışığında hemen açık havada kurutulur. Tüm beyaz çaylar eskiden Fujian Çin eyaletinde üretilirdi. Bu narin çayı üretmek için sadece bebek çay yaprakları kullanılır.

Beyaz çay, Gümüş İğne ve Beyaz Şakayık gibi iki popüler çeşitten oluşur. Gümüş İğne sadece çay yaprağı bitkisinin tomurcukları kullanılarak yapılır ve tatlı bir hanımeli tadı sunar. Beyaz Şakayık, çay bitkisinden hem tomurcukları hem de yaprakları kullanarak yapılır, bu da hem tatlı hem de hafif derecede keskin olan daha güçlü bir lezzete neden olur.

Lezzet ve aroma

Narin, doğal olarak tatlı ve tamamlayıcı tatlar bu çayı yumuşak ve zarif lezzet profiline dönüştürür. Görünüşte, bazı çeşitleri yeşil de olsa, açık sarı bir çaydır. Beyaz çay, bir dilim limon veya bal ilave edilerek doğal bir tatlılık ekleyen çiçek ve meyveli alt tonlara sahiptir. Beyaz çay tadı diğerlerine göre daha yumuşak gerçek çaylardan biridir. Sonuç olarak beyaz çay, içenler için evrensel olarak iyi bir seçimdir. Beyaz çay, çay repertuarınıza uzman olup olmadığınızı veya sadece gerçek çaylara girip girmediğinizi gösterir.

Yeşil çay

Yeşil çay yaprakları, beyaz çay gibi bir oksidasyon sürecinden geçmez. Ancak, çok aşamalı bir üretim süreci geçirirler. Yeşil çay yaprakları hasat edilir ve nem içeriğini azaltmak için kurutulur. Yapraklar daha sonra yüksek sıcaklıklarda tavada pişirilir veya buğulanır. Kurutma işlemi sırasında, çay ustaları yaprakları yeşil çay çeşidine bağlı olarak incilere veya uzun dallara yuvarlar.

Yeşil çayın popüler varitleri arasında barut, matcha, genmaicha ve sencha yeşil çaylar bulunur. Sencha yeşil çayı, Japonya’daki en popüler çaydır ve tipik olarak gevşek yaprak çeşitlerinde tüketilir. Matcha çayı, yeşil çay yapraklarını sıcak su eklemeden önce ince bir toz haline getirerek yapılır. Genmaicha, yeşil çay yapraklarını kahverengi pirinç gibi kavrulmuş tanelerle birleştiren eşsiz bir Japon karışımıdır. Çin barutu yeşil çayı, görünüş olarak kurşunlara benzeyen pelet formuyla karakterizedir.

Lezzet ve Aroma

Genel kural olarak, Çin yeşil çayları, kavrulmuş ve besleyici tatlar üretmek için tavada pişirilirken, Japon yeşil çayları bitkisel ve otsu tatları korumak için buharda pişirilir. Çoğu yeşil çay açık yeşil veya hafif sarı renktedir. Matcha çayı daha canlı, kireç yeşili tonuna sahiptir. Sencha çayı, açık yeşil renkli olup, Çin yeşil çayından daha dolgun ve olgunlaşan bir lezzet veren bir meyve aroması profiline sahiptir. Matcha yeşil çayı, tat olarak tatlı bir lezzetle tarif edilen bitkisel bir lezzet sunar. Genmaicha yeşil çayı, güçlü demlenmiş yeşil çayların hafif büzücü lezzetlerini dengeleyen kavrulmuş bir lezzet sunar.

Oolong çayı

Oolong çayı, yüzyıllardır tüketildiği Çin’de “wulong tea” olarak adlandırılır. Beyaz çaydan daha kuvvetli, siyah çaydan daha hafif bir lezzet profiline sahip yarı oksitlenmiş bir çaydır. Yapraklar hasat edilir ve soldurma, yuvarlama, kısa süreli oksidasyon ve kurutma işlemine maruz kalır. Yapraklar soluklaşır ve daha sonra enzimleri oksijene maruz bırakacak şekilde hafifçe soldurulur, bu da oksidasyona neden olur. Oolong çayı yaprakları fermantasyon işlemine tabi tutulurken, bu işlem yapraklara ısı uygulayarak başlatılır.

Oolong çaylar sadece Çin ve Tayvan’da üretilir ve genellikle ekildikleri bölgeye göre adlandırılır. Tayvan’da, yetiştirildikleri dağlara göre oolong çeşitlerini adlandırmak özellikle yaygındır. Oolong çaylarının aroma profilleri, toprak bileşiminin, güneş ışığının, yağmurun ve coğrafi koşulların çay bitkisinin üzerindeki etkisi nedeniyle, dramatik olarak değişebilir.

Lezzet ve Aroma

Oolong çayı rengi koyu sarı veya açık yeşildir. Bu çay, orta sert tadıyla pürüzsüz bir hisse sahip çiçek aroması sunar. En az oksitlenmiş oolong çayları, fıstıklar olarak bilinir. Bu oolong tipleri en üst çiçek notalarına sahiptir ve tadı yeşil çaylara benzerdir. En ağır oksitlenmiş oolong çayı, güçlü ve pürüzsüz kısmen malt bir lezzete sahiptir.

Hayatımızda ki çay türleri oldukça fazla ve bizlere bu tada varmak için farklı seçimler tercih edebilmemize olanak sağlamaktadır. Yazımızın ilk bölümünde size güzel bir kılavuz hazırladığımızı düşünüyoruz. Bir sonra ki bölüm de sizler için kılavuzumuzun geri kalanını sunmaktan büyük heyecan yaşıyoruz. Eminiz sizde oldukça beğeneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea