Farklı Çay Türlerine Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz Bölüm 2

Farklı Çay Türlerine Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz Bölüm 2

Kılavuzumuzun birinci bölümünde sizlere çay türleri hakkında giriş bilgileri ve ustalığa giden yolda adımlar atmanızı sağlayacak bilgiler sunmuştuk yazımızın kalan kısmında sizler için gerekli tüm bilgileri tamamlamış oluyoruz. Bizim için oldukça keyifli olan bu yazı umarız sizin için de eğlenceli olacaktır.

Siyah çay

Siyah çay, Batı dünyasında ‘siyah çay’ Çin’de ‘kırmızı çay’ olarak bilinir. Bu gerçek çay, çay çeşitlerinin en çok işlendiği şeklidir. Sıvı formda iken koyu kahverengi veya kırmızımsı bir amber rengi ile sonuçlanan, soldurma, yuvarlama, oksidasyon ve kurutma işlemine maruz kalır.

Siyah çaylar genel olarak dünyanın her tarafında üretilir. Hindistan’da Assam ve Darjeeling ile Sri Lanka’daki Nilgiri bölgelerinde üretilen siyah çaylar dünya çapında popülerdir. Çeşitli bölgeler büyüyen ve tekniklerden etkilenen çaylar farklı lezzet profillerini karakterize eder.

Lezzet ve aroma

Siyah çaylarının tamamen okside olmasına izin verilirken, bazı bölgelerde siyah çayları teknik olarak sadece daha kısa bir fermantasyon penceresi nedeniyle yarı okside edilir. Tamamen okside olan çaylar koyu kahverengi ve toprağımsı aromalar sızan bir malt lezzeti sunuyor. Yarı okside siyah çaylar daha hassastır, bu da çiçek, meyveli ve muscatel lezzetleri ile demlendiğinde daha açık bir kahve veya yeşil renk görünüm ortaya çıkarır.

Seylan siyah çayları, güneşin battığındaki bal renginden bordo kahverengiye kadar değişebilir. Seylan çayı yaprakları, uzun ve keskin görünümleri sayesinde fark edilir. Çikolata, baharat ve narenciye notaları içeren Seylan siyah çayı, canlı bir cila ile tamamlanmış cesur, tam gövdeli bir tada sahip olarak tanımlanıyor. Çin siyah çayları genellikle güçlü aroma profillerine ve güçlü çay içenlerin tercih ettiği hafif kekremsi bir tada sahiptir.

Diğer popüler siyah çaylar, chai çay infüzyonları ve Earl Grey gibi İngiliz kahvaltı çaylarını içermektedir. Bergamot infüzyonuyla ünlü Earl Grey, cesur tatlar ve güçlü aromalar içeren geleneksel siyah çaylarda narenciye birleşimi sunuyor. Chai çayı, kakule, biber, zencefil ve tarçından yapılan popüler baharatlı çaydır. Chai çayı teknik olarak siyah bir çay olmasa da genellikle siyah çay yaprakları ile demlendirilir.

Pu-Erh Çayı

Asya’da sağlık yararları için saygı duyulan pu’er veya pu-erh çayları aslında okside çaylardandır. Ham ve işlenmiş şekilde iki çeşit pu-erh çayı vardır. Ham pu-erh çayı, Camellia sinensis bitkisinden çay yapraklarının toplanması ve hemen yaprakların yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmasıyla yapılır. Isı, oksijene maruz kaldığında tipik olarak okside olan enzimleri yok eder. Bu işlem teknik olarak yeşil çay çeşitliliği olan bir çay ile sonuçlanır.

Öte yandan işlenmiş pu-erh çayı, daha güçlü lezzetlendirici profiller geliştirmek için ince şaraplar gibi fermantasyon sonrası ve olgunlaştırılır. Bu çay yaprakları 10 ila 15 yıl arasında herhangi bir yerde yaşlanmasına izin verilir. En yüksek kalitede yaşlı pu-erh çaylar 50 yıla kadar yaşlanabilir. Çay yaşlandıkça, doğal olarak oluşan oksidasyona maruz kalırlar, bu nedenle pu-erh çaylar post-fermente çaylar veya post-oksidize çaylar olarak kabul edilir.

Lezzet ve aroma

Ham pu-erh çaylar, yeşil çaylara lezzet ve aroma bakımından daha çok benzerken, işlenmiş pu-erh çayları, bileşimdeki siyah çayın tadına daha yakın bulunur. İşlenmiş pu-erh çayları koyu kırmızı bir renk alırken, ham pu-erh çayı biraz daha hafiftir. Pu-erh çaylar; çay blokları, çay poşetleri, gevşek yaprak çaylar ve çay topları da dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur.

Rooibos Çayı

Bu gerçek çayların aksine, rooibos çayı Aspalathus linearis bitkisinden elde edilen yapraklar kullanılarak yapılır. Rooibos çayı Güney Afrika’daki Cederburg dağlık bölgesinde yetiştirilmektedir. Rooibos yaprakları bir soldurma, yuvarlama, oksidasyon ve kurutma işleminden geçmektedir. Oksidasyon işlemi, canlı yeşil yaprakları, ‘kırmızı çalı çayı’ adını taşıyan derin bir kırmızıya dönüştürür. Bu bitki yaprakları doğal olarak kafeinsizdir, bu da rooibosun, uykusuzluk yan etkileri olmayan iyi bir temel çay yapar.

Lezzet ve aroma

Rooibos, sert, canlandırıcı ve lezzetli bir tada sahiptir. Genellikle karamel, vanilya ve balın karışımına sahip olarak tarif edilir. Bu çay odunsu ve baharatlı bir lezzet profiline sahiptir ve renk bakımından canlı kırmızıdır. Rooibos, hem görsel olarak hoş hem de lezzetli bir çay içme deneyimi sunuyor.

Bitkisel Çaylar

Bitkisel çaylar, Camellia sinensis bitkisinden herhangi bir parça kullanmadan yapılan bir çaydır. Bu çaylar genellikle kafeinsizdir ve açılmamış çiçek tomurcukları, sapları ve farklı bitkilerden gelen kökler kullanılarak yapılabilir. Bitkisel infüzyonlar, çiçek, bitki ve baharatları gerçek çay yaprakları ile birleştirerek yapılır. Bitkisel infüzyonların örnekleri arasında yaseminli yeşil çay ve chai siyah çayı bulunur. Bitkisel çaylar genellikle tatlandırılmış buzlu çaylar olarak tüketilir ve her bardağa doğranmış meyve ve otlar ekleyerek tadı artırılabilir.

Lezzet ve Aromalar

Bitkisel çayların aromaları, kullanılan bitkilere ve baharatlara bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ebegümeci ve papatya gibi çiçek tatları ağızda hafif tatlı lezzetler bırakır. Alternatif olarak, bergamot ve limon gibi narenciye çayları keskin bir lezzet ve ferahlatıcı bir aroma sunuyor. Zencefil, karahindiba kökü ve kediotu kökü çayları gibi kök çaylar, bu çayları keskin ve güçlü kılan topraklı ve baharatlı özelliklere sahiptir.

Lezzet Dünyasını Yaşayın

Çay içmek duyularınızı memnun edebilecek ve birçok sağlık yararı sunan bir tat ve aroma dünyası açar. İster gerçek çaylara sadık olun ister bitkisel çayları tercih edin, tatlar ve aromalar neredeyse sınırsızdır. Gerçek çaylar bile yaprakların yetiştiği yere ve üretildikleri sürece bağlı olarak yeni lezzet profillerine sahip olabilirler. Farklı çeşit çayları denemekten korkmayın binlerce lezzet içinden keyif aldığınız birini bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea