İyi Çay Nasıl Seçilir?

Çaylar başlı başına bir keyif ama kendi çayını kendin seçerek hazırlamak bir çok çay tiryakisine göre daha büyük bir keyif. Ancak her şeyde olduğu gibi hazırlanışından, sunumuna bir ritüel olan çayın seçiminde de hayal kırıklığı ile karşılaşmamak için bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Peki iyi çay nasıl seçilir?

1 . Yapraklarına Dikkat Edin

İyi bir çayı seçmek için ilk dikkat etmeniz gereken şey çayın yaprakları. Yaprakları parçalanmış, toz haline gelmiş çaylardan uzak durmalısınız. Özellikle özel bitki çayları, yeşil çay ve beyaz çay bir bütün olmalı, en azından parçalanmamış olmalı.

 

2 . Rengine Bakın

Çay satın alırken dikkat etmeniz gereken ikinci nokta rengi. İyi bir çay rengi ile kendini belli eder. Çayı satın almadan önce internetten orijinal rengine bakın. Örneğin siyah çayın rengi koyu siyah ve açık siyah arasında gidip gelir. Rengi gri değildir, bu yüzden gri renkte bir çay satın alırsanız kalitesiz bir çaya sahip olabilirsiniz.

 

3 . Koklayın

Her çayın kendine özel bir kokusu vardır. Çaylar iyi ve tazeyse bir tutam bile alsanız kokusu size gelir. Ancak bayatlamış ya da formunu yitirmiş bir çay size aynı kokuyu vermez. Çayınızı satın almadan önce mutlaka koklayın.

 

4 . Sorun, Öğrenin

Çayı satın alacağınız kişi ile çay hakkında küçük bir sohbete girişin. Çayın nereden geldiğini, ne zaman hasat edildiğini öğrenin. Bu bir sonraki tercihlerinizde ne isteyip istemediğiniz hakkında size yardımcı olacaktır. Örneğin satıcı size çayın ceylon çayı olduğu söyledi ve çayı beğenmediyseniz bir sonraki tercihinizde bu çay türünden farklı bir çay seçme şansınız olacaktır. Ayrıca çayın hasat edildiği dönemi size söylemeyen bir satıcı sizden bir şeyler saklıyor olabilir. Bu yüzden tüm sorularınıza yanıt alabildiğiniz bir çay dükkanı iyi bir çay seçimi için en ideal dükkan olacaktır.

 

5 . Az Alın

Eğer bir çayı ilk kez deneyecekseniz çok az miktarda satın alın. Yeni bir çay aldığınızda onu beğenmezseniz çaylar ziyan olabilir. Damak tadınıza uygun bir çay bulana dek satın aldığınız yeni çay türlerini az miktarlarda seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea