Chado Rare Teas

Rare Teas, dünyanın farklı bölgelerinden az bulunan çaylardan oluşan bir tadım/hediye setidir. İçinde, herbiri ortalama 10 gr (4 servis) çay bulunan 4 tüp içerir.

İçindekiler: Gongfu Siyah Çay, Golden Pu-Erh Siyah Çay, Sencha Fuji Yeşil Çay, Fuding Silver Needle Beyaz Çay

Gongfu Black

Çin, genellikle kaliteli Beyaz Çay ve Pu-erh Çay çeşitleri ile bilinir, ayrıca kendine özgü çeşitli yeşil çaylara sahiptir. Diğer yandan Çin’in özellikle Fujian bölgesinde yetişen kaliteli siyah çay çeşitleri de mevcuttur. Bu bölgede yetişen Gongfu çayları tam oksidasyon işlemine uğramış siyah çaylardır. Yapraklar, kırmadan el işçiliği ile kıvrılır. Tam gövdeli ve ağızda uzun süre tat bırakan bir lezzete sahiptir.

Sahip olduğu yoğun tat sebebiyle Hindistan’dan Assam çay çeşitlerine yakınlık gösterir.

İçindekiler: Siyah çay

İdeal hazırlama şartları: 85°C – 100°C sıcaklıkta yaklaşık 250 ml suya 1-2 çay kaşığı koyularak 4-5 dakika arası demlenmesi önerilir. Aynı çay 2 defa demlenebilir.

Golden Pu-Erh

Çin’in Yunnan yakınındaki Pu-er bölgesinde yetişen ve Çin’in mucizesi olarak kabul edilen Golden Pu-er zengin, yumuşak ve uzun süre damakta kalana aromasıyla en özel çaylar arasında yer alır.
Yaklaşık iki bin yıldır geleneksel yöntemler ile “Camellia Sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilen Golden Pu-er, post fermente (İlk fermentasyon işlemi durdurulup daha sonra ikinci kez fermente etme işlemi.) bir çay olduğu için benzersiz bir deneyim sunar. Geçtiği işlemlerden dolayı diğer çaylardan çok farklıdır. Pu-erh, Dark Tea veya Koyu Çay olarak da anılmaktadır. Yunnan bölgesinde mağaraların derinliklerinde veya depolarda yaşlandırılarak gerçek lezzetine kavuşur. Golden Pu-er çayının yıllanmışı makbuldür. Arkadan gelen hafif tütsülü bir tat barındırır. Dem rengi diğer tüm çaylardan koyudur ve kahverengidir.
İçindekiler: Organik Pu-er (Pu-erh) çay yaprağı
Hazırlama önerileri: 82 ºC-93 ºC sıcaklıktaki 250 ml suya 1-2 çay kaşığı Golden Pu-er eklenerek 5 dakika demlenmesi önerilir. Aynı çay 2-3 defa demlenebilir.

Sencha Fuji

Sencha Fuji bilinen en kaliteli sencha çaylarının başında gelir ve diğer sencha çayları gibi Japonya’da yetişir ve üretilir. Fuji’nin çayının ortalama 800 m yükseklikte yetişmesinin de sahip olduğu özgün tatta büyük payı vardır.

Sencha çaylarının, diğer yeşil çaylardan en büyük farkı, kurutulmadan önce oksidasyon işlemine son vermek için kısa süre ile bahara maruz bırakılmasıdır. Bu işlem sencha’ya hem farklı bir tat hem de kuvvetli/parlak yeşil bir renk kazandırır.

Sencha Fuji, Japonya’da Asamushi olarak bilinen metoda göre işlenmiştir. Asamushi, kısa ve hafif bir buhar işlemidir. Daha uzun ve derin Fukamishi işlemine göre daha derin bir tada sahip olmakla birlikte daha yumuşak bir içim sunar.

İçindekiler: Yeşil çay yaprağı
Hazırlama önerileri: 75 °C sıcaklıkta yaklaşık 250 ml suya 1 çay kaşığı koyularak 3 dakika demlenmesi önerilir.  Aynı çay 2 defa demlenebilir.

Fuding Silver Needle

Çin, en kaliteli beyaz çayların yetiştiği ve işlendiği ülkedir. Fuding ise beyaz çayın ilk olarak yetişmeye başladığı bölge olarak bilinir.

Fuding Silver Needle, sadece çay tomurcuklarından elde edilir. Hafif bir tada sahip olmakla birlikle arkadan gelen çiçek, meyve ve kremsi tatlar sunar.

Silver Needle, adını çay tarlalarındaki açılmamış filizlerin gümüşi, iğneye benzeyen tüycüklerinden alan beyaz çayın en özel çeşididir.

Anavatanı Çin olan bu beyaz çay sadece en üstte yeni filizlenmiş tomurcuklarının dikkatli bir şekilde elle toplanmasıyla elde edilir. Tomurcuklar doğrudan güneş ışığı ile kurutularak fermantasyon işlemine uğramaları engellenir.

İçindekiler: Beyaz çay tomurcuğu
İdeal hazırlama şartları: 79 °C- 85 °C sıcaklıktaki 250 ml suya 1-2 çay kaşığı eklenerek 4-5 dakika demlenmesi önerilir. Kaynatılmamalıdır.  Aynı çay 2 defa demlenebilir.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

“RARE TEAS” için yorum yapan ilk kişi siz olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RARE TEAS

89,00

Stokta

Üye oturumu açarak bu ürünü satın aldığınızda kazanacağınız puan: 4 Puan
Puanların TL karşılığı: 4,00

ÜCRETSİZ KARGO

225 TL ve üzeri siparişlerde kargo bedeli alınmaz. Daha düşük siparişlerde kargo ücreti 19.90 TL’dir.

AYNI GÜN KARGO

12.00’a kadar verilen siparişler aynı iş günü kargoya teslim edilir. Ürünler kargo firmasındaki yoğunluğa göre ortalama 2 gün içinde müşteriye teslim edilir.

, , , , ,

Ek bilgi