Yeşil Çayınızın Neden Kötü Olduğunu ve Nasıl Düzeltileceğini Gösteren 4 Yol

Yeşil Çayınızın Neden Kötü Olduğunu ve Nasıl Düzeltileceğini Gösteren 4 Yol

Yeşil çay, insanların sürekli olarak sevmediklerini söyleyen çay çeşitliliği. Reddit, Quora ve benzer şikayetleri olan diğer web sitelerinde her zaman yazı görüyorum. Pekala, sana yeşil çayın gerçekten harika olduğunu söylemek için buradayım. Kuponunuz yıldızdan daha az çıktıysa, bunun nedeni büyük olasılıkla bu dört nedenden birisidir.

1. Suyunuz çok sıcak.

Bu en muhtemel suçludur. Siyah çay veya oolongun aksine, çoğu yeşil çay kaynar suya tahammül edemez. Çay, tanenler adı verilen polifenolleri içerir (kırmızı şarapta ağız kuruluu hissi veren aynı maddedir). Daha sıcak su, yeşil çayınızdan daha fazla tanen bırakacak ve bu da acı ve hoş olmayan bir bardak çay ile sonuçlanacaktır. Çoğu yeşil çay için en ideal demleme sıcaklığı 70 ile 80 derece arasıdır.

2. Çok uzun süre demlemek.

Tıpkı çok sıcak olan sularda olduğu gibi, çayınızı çok uzun süre demlemek kötü sonuçlara yol açacaktır. Yeşil çay, özellikle yüksek kaliteli olanları çok ince bir tada sahiplerdir. Çay içenler daha güçlü bir tada ulaşmak için çaylarını çok uzun bir süre demlemektedirler. Gerçekte, bu sadece ek bir acılık çıkarır ve tadın herhangi bir şekilde gerçekten kötü olması anlamına gelir. Her çay biraz farklıdır, ancak çoğu yeşil çay 1 ila 3 dakikadan daha uzun süre demlendirilmemelidir. Yeşil çay komplex bir tat sunabilir, ancak damağınızda güçlü bir tat istiyorsanız; siyah çay, baharatlı yiyecekler veya kahve gibi şeyler denemelisiniz.

3. Çay bayatlamış olabilir

Çay çok nadiren bozulur ama tadı zamanla da değişebilmektedir. Bu özellikle yeşil çay için geçerlidir. Çay ne kadar yeşil olursa, raf ömrü o kadar kısa olur. Mümkünse hasattan itibaren bir yıl içinde yeşil çayınızı tüketmenizi tavsiye ederiz. Poşet çaylar birkaç nedenden dolayı daha hızlı bozulacaktır. Bu sebeple yaprak çaylar tercih etmeniz hem çayınızın durumunu daha iyi takip etmenizi sağlayacaktır hem de poşet çay gibi kesim işlemi geçirmediğinden oksitlenme süresi uzun olacağı için daha geç bozulur

4. Sadece kötü bir çay olabilir.

Sahip olduğunuz çayın sadece basit bir çay olması da çok olasıdır. Bazı yeşil çaylar en iyi kalitede olmadığından, genellikle aromalı şekilde satılır. Yapay aromalar sıcak su ile karıştığında bazı garip tatlar ortaya çıkabilir. Bunun gibi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız konusunun uzmanı bir çay satıcısına yönelmeniz sorun yaşamanız durumunda basitçe üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea