Seramik Onarma Sanatı: Kintsukuroi

Kintsukuroi ya da diğer bir adıyla kintsugi… Biri altın ile birleştirme sanatı diğeri ise altın ile onarma sanatı. Ancak her ikisinde de ortaya çıkan eser şahane bir görüntü elde etmektedir hiç şüphesiz ki… Üstelik bu sanatın icra edebilmesi için seramiklerinizin ya da chawanlarınızın kırılmasını beklemenize de gerek yok.

 

Genel itibariyle tanımlayacak ve bu sanattan bahsedecek olursak; kintsukuroi ilk kez Japonya’da kendini gösteren, kırılan seramiklerin onarılmasında uygulanan geleneksel bir tamir yöntemidir.

Kintsukuroi Felsefesi

Japonya’da nesillerden nesillere doğru taşınan ve kültürel bir mirasa dönüşen kintsukuroi sanatı, içinde barındırdığı felsefik düşüncelerle de pek çok insanda ilgi uyandırmaktadır. Kintsukuroi sanatı felsefesini, nesnelerin yaşına saygı duyulması ve hasar gördüklerinde onların değersizleşmemesi, aksine daha da değerlenmesi olarak yorumlayabiliriz.

Onarılmaya ihtiyaç duyan seramikler, seremonik ritüellerle bir anlamda yaş alan ve gittikçe değerlenen bir canlıya dönüşmektedir. Üstelik kintsukuroi sanatı uygulanması esnasında, onarım malzemeleri gizli tutulmadan bilakis açıkça ve alenen yapılmaktadır.

Japon Sanatları

Nesillerdir süregelen altın, gümüş ve platin tozlarıyla özel bir vernik malzemesinin karışımından elde edilen, sanat haline gelen kintsukuroi artık tüm dünyanın gözdesi haline gelmiştir.

15. yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren ve günümüzde de büyük ilgi gören kintsugi sanatı kırıklıkların ve yaşanmışlıkların üzerini güzelliklerle örtmektedir. Felsefi açılardan büyük değerleri himayesinde barındıran bu sanat Wabi – Sabi’nin “kusurları kucakla” görüşüyle de paralellik göstermektedir.

Kintsugi Sanatı

Charlotte Bailey kintsukuroi sanatını icra ederken, sanatın kendine has yapısının biraz dışına çıkarak kırılan seramikleri onarmada yapıştırıcı maddeler kullanmamaktadır. Kintsugi sanatının aksine yapıştırıcı ile seramikleri onarmak yerine kumaşlarla örerek bu sanatı sürdürmektedir.

Hasara uğrayan seramikleri kumaş ile kaplayarak bağlantı noktalarından altın yaldızlı ipliklerle geçmektedir. Charlotte Bailey, seramiklerin kayıp parçalarını da bu altın yaldızlı iplerle ve desenlerle doldurmaktadır.

Kintsugi Sanatı ve Felsefe

Sanat, estetik bir görünüm kazandırmanın yanı sıra pek çok derin düşünceyi de içinde barındırmaktadır. Japonların düşünce yapılarında, hata yapıp ve bu hatalardan ders çıkaran insanların artık daha değerli oldukları ve daha anlamlı işlerle meşgul olacağı fikri bulunmaktadır.

Bu düşünceye bakıldığında kintsugi sanatı da aynı ölçülerde varlığını sürdürmekte, yapısında benzer anlamları barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea