Tein Kafeine Karşı: İkisinin Arasındaki Fark Nedir?

Tein Kafeine Karşı: İkisinin Arasındaki Fark Nedir?

Yüzyıllar boyunca, bazı tartışmalar çay ve kahve içenleri ikiye ayırdı. Kahve, batı dünyasında çok daha baskın olmasına rağmen, 17. yüzyılda İngiltere’ye tanıtıldığı zaman çay da büyük bir etkiye sahipti.

Günümüzde aynı sorunlar devam etmektedir. Hangisi daha iyi: kafein mi tein mi? Çay neden bizim için bir uyaran? Kahve neden bizi heyecanlandırıyor? Bu soruların hepsi önemli birer tartışma konusu. Tein ve kafeinin molekül olduğunu not etmek tamda bu noktada önem kazanır; Bu, birbirine bağlanmış bir grup atom anlamına geliyor.

Bu yazıda, tein ve kafein arasındaki farkı keşfedeceğiz. İkisi aynı molekül mü? Vücudumuzdaki farklı etkileri nelerdir? Bu soruların cevabını beraber keşfedelim.

Tein ve Kafein’in Tarihçesi

İkisi arasındaki farklılıkları doğru bir şekilde anlamak için geçmişlerini bilmemizde yarar var. Bazı araştırmalar 200 yıla kadar geriye dayanıyor. Bu bulguların doğruluğu bugün hala analiz edilmeye devam ediliyor.

Kafein

Bu molekül 1819’da Alman kimyager Friedlieb Ferdinand Runge tarafından keşfedildi. Kahveyi ve içerdiği öğeleri incelerken, Runge daha derine inmeye karar verdi: Kafein, birçok bitkide ve gıdada bulunan bir molekül. Potansiyel avcıları engellemek için çoğunlukla doğal bir böcek ilacı görevi görür.

Tein

Runge’nin bulgularını akılda tutarak kimyagerler, 1827’de çay üzerinde aynı testleri yaptılar. Kafein içerip içermediğini keşfetmek istediler. Alphonse Ourdy, Geradus Mulder ve Jobat, araştırmaya katkıda bulundu.

Ancak, bu keşif bilimsel topluluğu gerçekten şaşırttı. Peki neydi bu keşif? Bu iki kimyasal bileşik arasındaki benzerlikler nelerdir?

İki Molekül Arasında Bir Fark Var mı?

Bu sorunun cevabı kısmen evet ve kısmen hayırdır. Jobat ve Geradus Mulder’ın keşfi aynıydı: sonuçlara göre tein ve kafein aslında aynı moleküldür.

Tamamiyle farklı iki ayrı molekül oldukları için, tein ve teanin’in karıştırılmaması önemlidir. Teanin bir amino asit türüdür. Tein bir metilksantindir ve uyarıcı olarak işlev görür.

Öyleyse, neden kafein ve teinin vücudu farklı şekillerde etkileyen farklı unsurlar olduğundan bahsediyoruz? Bu sorunun cevabı üç faktörü içermektedir: uyarıcıların miktarı, emilim oranı ve vücudumuzun toleransı. İşte u noktada: tein kafeine karşı nasıl değerlendiriliyor?

Tein veya Kafein Miktarı

Kahvenin çaydan daha güçlü ve daha uyarıcı olduğu doğrudur. Bu yüzden kahvenin bizi heyecanlandırdığını ve çayın bizi uyardığını söylüyoruz. Kahve içerisindeki moleküllerin konsantrasyonu çaydan üç ila dört kat daha yüksektir.

Çay türü, başlangıçtaki seviyeyi etkilemez. Aynı Camelia Sinensis ağacından yeşil çay, siyah çay veya beyaz çay yaprakları toplanırsa, içerikleri aynı olacaktır. Seviyelerin değişmesi zaman ve çayın üretiminde kullanılan sürece bağlıdır.

Zamana değinirsek, iki dakika boyunca işlenmş bir bardağa kıyasla beş dakika boyunca işlenmiş bir bardakta daha fazla tein olacaktır. Bununla birlikte, siyah çay, teinini beyaz çaydan daha hızlı serbest bırakacaktır. Bu nedenle, bir bardağın içindeki miktarı belirleyen çeşitli elementler vardır.

Tein Absorpsiyon Oranı – Kafein

Tein ve kafein molekülleri tamamen aynı olsa da, vücudu aynı şekilde etkilemediklerini not etmenizde yarar var. Vücudumuz ayrıca, belirli molekülleri emmeden önce birbirine bağlayan bağları koparmalıdır.

Kafein durumunda, moleküller kahve tanelerinde daha serbesttir, yani diğer maddelere yapışmazlar. Vücut tarafından emildiklerinden sistemimize daha hızlı bir şekilde salınırlar. Bu nedenle, bir bardak içtikten sonra iki ila üç saat boyunca uyarıldığımızı hissederiz.

Tein durumunda, bunun tersi geçerlidir. Tein molekülü genellikle sadece çayda bulunan diğer maddelere bağlanır. Yukarıda bahsedildiği gibi, vücudun, tein emmeden önce bu bağları kırması gerekir. Bu yüzden çayın bizi etkilemesi daha uzun sürer ve daha az uyarıcıdır.

Çay veya Kahveye Hoşgörü

Her vücut kendine özgü olduğundan, bu içeceklere verdiğimiz tepki birbirinden çok farklı olabilir. Bazı insanlar kahveye ve bazılarının çaya daha duyarlı olmasına rağmen, bunun vücuda salınması daha uzun sürer. Bu içeceklerden hangisinin sizi daha çok etkilediğini bilmenin en iyi yolu, onları denemektir.

Son olarak, bu moleküllerin insan vücudu üzerindeki farklı etkilerini açıkça ayırt etmek mümkün değildir. Kafein ve daha çok kullanılan terim olsa da, kafein ve teinin tamamen aynı molekül olduğunu unutmayın. Yani, bir dahaki sefere tein kelimesini duyduğunuzda, bunun kafein ile aynı kimyasal bileşik olduğunu bileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea