Pu’erh Çayı, Ustaların Seçimi

Pu’erh Çayı, Tang hanedanı kadar geri giden büyüleyici bir geçmişi olan özel bir Çin çayıdır. Üretiminde yer alan fermantasyon ve yaşlanma süreçleri onu diğerlerinden farklı kılar ve harika zengin aroması ile takdir edilmesini sağlayan yoğun lezzet ve karakterlerini ortaya çıkarır. Demlenmiş yapraklarının koyu vişne rengi lezzetli topraksı ve karmaşık lezzetler sunar. Zamanla birlikte doğal yollarla gelişir ve sonuçta çok özel bir şey ortaya çıkar. Fermantasyon süreci hayattaki en iyi şeyler gibi beklemeye değerdir.

Pu’erh Çayı adını, Çin’in Yunnan Eyaleti’ndeki Pu’er kasabasından ve bu bölgede bulunan çay yetiştiricileri ticaret merkezi ve çevredeki dağlık alanlardan alıyor. Çayları bir zamanlar atlar, develer ve katır kervanları tarafından, Eski Çay At Yolu’nun Çin, Tibet, Moğolistan ve Güney Doğu Asya’daki çok uzak bölgelerine uzanan sarp dağ yolları boyunca taşındı. Taşıma kolaylığı için çay, farklı şekilli levhalara, tuğlalara veya tomruklara sıkıştırılmıştır. Bu uzun yolculuklar sırasında çay, elementlere ve değişen sıcaklıklara maruz kaldığı için doğal bir fermantasyon süreci meydana geldi. Bu, lezzet veren özelliklerin mükemmel bir şekilde artmasıyla sonuçlanan değişiklikler sağladı.

Diğer yeşil, siyah ve oolong çaylar gibi, Pu-erh Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır. Dağlık arazi ve yetiştikleri sıcak ve nemli iklim çay yetiştiriciliği için mükemmel şartlardır. Toplandığı ağaçların bir kısmı eskidir ve yüzlerce yıldır yabani olarak yetişmekte olup, nesiller boyunca çay üreten aileler için geçim sağlamaktadır. Pu erh Çinliler tarafından ‘siyah çay’ olarak kabul edilir, ancak Batı’da ‘karanlık’, ‘yaşlı’ veya ‘post-fermente’ çay olarak bilinir.

Pu’erh Çayı’nın iki ana kategorisi vardır ve bunlar Sheng (‘ham’, ‘yeşil’ veya ‘pişmemiş’ Pu erh) ve Shou (‘olgunlaştırılmış’ veya ‘pişmiş’) olarak da bilinirler. Pu erh Sheng, zamanla daha fazla popüler hale geldi ve yüksek miktarda talep karşılanamayacak hale gelene kadar orijinal yöntemlerle üretildi. Fermantasyon sürecini hızlandırmanın bir yolu bulmak için gerekli oldu ve çalışmalar sonucunda bu süreç hızlandırılabildi. Daha önce tüketim için hazır Shou Pu erh çay işleme yöntemi, 1970’lerde Çin çay endüstrisi tarafından tasarlandı ve fermantasyon sürecine ek bir adım attı. Hem Sheng hem de Shou benzer şekilde hasat edilir.

Koparılmış yapraklar, önce nemlenir ve oksidasyon sürecini başlatırlar, daha sonra oksidasyon işlemini durdurmadan önce, yapraklar karıştırılır ve parçalanır, böylece doğal aromaları serbest bırakılması sağlanır. Sheng, yavaş bir oksidasyon işlemi ile doğal olarak fermente olmasına izin verilir, ancak Shou dışarıdan işlemle fermente edilir; kurutulduktan sonra, yapraklar yığınlanır, su ile nemlendirilir ve periyodik olarak döndürülür. Bu fermentasyonu hızlandırmak için ısı verilir. Bu sayede yıllar süren bu süreç çok daha hızlıca tamamlanmış olur. Sheng çaylar olgunlaşmaya ne kadar süre kaldıklarına bağlı olarak ‘genç’ veya ‘yaşlı’ olarak kabul edilebilir.

Genç bir Sheng demlendiğinde yeşil çay şeklinde görünürken yaşlı sheng demlendiğinde siyah çay şeklinde görünür. Başlangıçta ekonomik bir çay olmasına rağmen, günümüzde iyi yaşlandırılmış yüksek kaliteli Pu’erh Çayları oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Bazı Sheng çayları elli yıldan fazla bir süre olgunlaştırılmak için beklenmektedir bazıları ise nadir görülmesi nedeniyle koleksiyon amaçlı aranmaktadır.

Aromasının ve karakterin karmaşıklığından zevk almanın yanı sıra, Pu erh çayı içmek uzun zamandan beri Asya’nın bazı yerlerinde etnik ve göçebe kabilelerin besin takviyesi olarak geçmektedir. Pu’erh Çayı tadı nasıl anlatacağının kolay bir yolu yoktur, çünkü yaşı, nasıl depolandığı ve hatta büyüdüğü belirli dağ gibi pek çok faktöre bağlıdır. Bir bardak hazırlamak için, yaklaşık 3-4 g’lık çayı sıcaklığı yaklaşık 93ºC 99ºC olan 200 ml sıcak suda demlenmesi tavsiye edilir. Diğer siyah çayların aksine, Pu erh çok uzun süre demlenirse bozulmaz veya acılaşmaz, ancak istenen tadı elde etmek için infüzyon süreleriyle küçük bir denemeler yapabilirsiniz. Yapraklar birkaç kez kullanılabilir ve daha fazla çeşitlendirilmiş lezzetler ortaya çıkarabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea