El Yapımı Bambu Matcha Karıştırıcının Yüzyıllardır Değişmeyen Büyüleyici Üretim Süreci

 

Bu işi yapan ustalar tam bin yıllık bir teknoloji kullanıyorlar üstelik yeni teknolojiye de ihtiyaçları yok.

Toz Matcha yeşil çayı son dönemde çay olarak sunulmakla birlikte farklı lezzetlere de katılmasıyla popülerliği oldukça arttan bir trend haline geldi. Song Hanedanlığı’ndan beri toz halinde kullanılan Matcha ve onun gibi toz şeklinde kullanılan kuzenleri geçen bin yıllık yolculuklarında çok küçük değişimler yaşadı. Zamanda geriye doğru yolculuk yaparsanız ve yukarıda ki videoda modern örneğini gördüğünüz taş değirmenin eski yöntemlerle oldukça benzer olduğunu görebilir ve eğer izlemeye devam ederseniz ikonik bambu çırpıcıların (bamboo whisk ya da geleneksel adı ile Chasen) da pek değişmediğini fark edebilirsiniz.

Bambu whisk’in üretim şeklinin, teknoloji ve üretimdeki tüm gelişmelere rağmen yüzyıllardır hiç değişmediğini ve geleneksel yollarla, el işçiliği ile üretildiğini görüyoruz. Fotoğrafta bir Chasen yani bambu karıştırıcının üretim için hangi aşamalardan geçtiği rahatlıkla görülüyor.
Matcha karıştırıcıyı bu kadar özel yapan da tam olarak bambunun içinden geçtiği bu süreç..

Bütün modern teknolojiye rağmen 80 dişten oluşan bu bambu karıştırıcıyı geliştirmek için uğraşmamalarının sebebini merak ediyor musunuz? Japon zanaatkarlar videoda size nasıl yapıldığını gösteriyorlar. Tüm bu özenli üretim aşamasından sonra sadece 10 sefer kullanılması tavsiye edilen karıştırıcılar şaşkınlık verici şekilde 20 dolar gibi bir fiyata satışa konuluyor.

İlk olarak bambunun yumuşak iç kısmı daha ince bir yüzey kalması için çıkartılır. Daha sonra japon zanaatkarlar bir karbon bıçak kullanarak bambunun doğal damarlarını keserek kibrit çöpü benzeri parçalara ayırır. Bundan sonra bambu kağıt kadar ince hale gelecek kadar inceltilir. Uçları kıvrılan bambu dişler usta bir el tarafından hassas dokunuşlarla ikonik şekline sokulur.

Zamanın sınandığı bir üretim süreci ve sonucunda ortaya çıkan karıştırıcı. Eğer kullanımlarınız arasında karıştırıcınıza iyi bakar ve düzgün koşullarda saklayabilirseniz 10 seferden daha fazla Matcha çayı yapmak için kullanabilirsiniz.

Peki Matcha çayını karıştırmak için bir bambu whisk şart mı?
Matcha çayı özel işlemlerle çok ince toz haline getirilmiş bir yeşil çaydır. Özel bir şekilde karıştırılmadığında matcha çayındaki tozlar topaklar meydana getirmekte ve matcha deneyimini olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden Bambu Whisk’in kullanılmadığı durumlarda matcha’nın çok iyi karışmasın sağlayacak bir aksesuar kullanması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea