Hindistan Çayları

Hindistan dünya siyah çay üretiminin yüzde 70’lik kısmını kendi himayesinde barındıran bir ülkedir. Ülkede Darjeeling ve Assam gibi kaliteli Hindistan çayı üretilmektedir. Hindistan’da çay kültürü bizdekinden biraz farklıdır. Hindistan çaylarını kendi ülkesinde içmek isterseniz ve bir çay siparişi verirseniz karşınıza sütlü kahveye benzeyen bir içecek çıkması pek tabiidir. Çünkü Hindistan’da çaylar süt ile içilmekte ve böyle servis edilmektedir.

Sütsüz içeceğiniz çayları denerken gönül rahatlığı içinde olabilirsiniz. Çünkü ülkemizde oldukça yoğun tüketilen siyah çay, Hindistan’da sütsüz sunulan çay ile benzer tatlara sahiptir.

Hindistan’da bulunan sütlü çaylar; sütlü çay denince ilk akla gelen İngiliz çaylarına pek benzememektedir. Çünkü Hindistan’da sütlü sunulan siyah çay aynı zamanda masala adı verilen bir çeşit tatlandırıcı ile de servis edilmektedir.

Yani genel olarak Hindistan çayı denilince akla; şekerli, baharatlı ve sütlü siyah çay gelebilir.

Hindistan Çayı ve Masala

Hindistan çayı ile birlikte servis edilen masala baharatı başlı başına bir baharat değildir. Masala baharatlar karışımından oluşmaktadır ve içeriğinde; kakule, zencefil, karanfil, karabiber ve tarçın bulundurmaktadır.

Masala baharat karışımı yörelere ve doğru kişilerin doğru tariflerine göre değişiklik göstermektedir. Masalanın içine konulan baharatlar ve oranları değiştikçe çayın tadı da bir o kadar değişiklik göstermektedir. Her masala doğru masala olamayabilir. Gerçek bir masala ve gerçek bir Hint çayı için gerçek bir Hintli’ye gereksinme vardır şüphesiz ki.

Türkiye’de çay bahçeleri olarak anılan yerler Hindistan’da çayvala olarak karşımıza çıkmaktadır. Hintliler çaylarını sütlü ve şekerli olarak masala bitkileri ile çayvalalarda içerler.

Hindistan’da çay çok yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Herhangi bir Bollywood filmi izlerken de pek tabi rastlayacaksınız ki çay oldukça sevilerek içilen bir içecektir.

Hindistan’da Çay Kültürü

Hindistan’da çaylar bizlerde olduğu gibi ince belli cam bardaklarda içilmemektedir. Hintliler çaylarını su bardaklarında, çay tabaklarında ya da tencerelerde içmektedirler.

Hindistan çayı lezzetine kavuşmak eşsiz masalanın tadına varmak için Chado Masala Latte çayını deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea