Kişiye Özel Kahve

Kişiye-Özel-Kahve1-224x300Devir, kişiye özel devri. Artık herkes alışverişten tatile, spordan yeme-içmeye her alanda kendine özel seçenekler sunulmasını istiyor ve bekliyor. Bundan çok kısa süre önceye kadar Nescafe ve Türk kahvesi arasında seçim yapmak zorunda kalan biz şimdi latte’mizi, soya sütüyle mi alsak, light sütle mi, kafeinsiz mi olsa, kafeinli mi gibi sorulara cevap veriyoruz. Bir kahve zincirinde sipariş verirken bile artık kişisel tercihlerimizi uzun uzun sıralıyoruz. Şimdi bunun da bir adım ötesi var. Chado ve Urban Coffee bu alanda uzmanlaşmış…

Nasıl mı? Urban Coffee nedir?

www.urbancoffee.com.tr sitesi yeni açıldı. Siteye girince önce çekirdekleri seçiyorsunuz, sonra kavrulma süresini belirliyorsunuz. Aynı gün kavurup dilediğiniz kalınlıkta öğütüp evinize ya da işyerinize yolluyorlar. Kahve tiryakileri için son nokta sanırım budur.

Chado’yla başladılar

Ortakları Barış Çekin ve Tunç Berkman’dan Urban Coffee’nin hikayesini dinledim. Barış Çekin, aynı zamanda 1V1Y’nin pazarlama direktörü, Tunç Berkman’sa, Veritas Media’nın CEO’su. Her şey Barış Çekin’in çay merakıyla başlıyor. Önce Chado’yu kuruyorlar. Çay ithalatında vergi oranları yüzde 145’lere kadar çıksa da piyasada bir açık olduğunu düşünüyorlar ve Türkiye’ye değişik çayların gelmesi gerektiğine inanıyorlar ve 5 yıl önce Chado’nun ilk adımı atılıyor. Chado, Japonca çay ritüeli demek. Hatta Chado’nun tamamen yerli bir marka olduğunu duyunca şaşıranlar oluyormuş.

En çok ne gidiyor?

Son zamanlarda Papermoon’dan The House Cafe’ye, PiPa’dan Godiva’ya birçok yerde karşımıza çıkıyor Chado çayları. Çay meraklılarının bayılacağı çeşitleri var. www.chado.com.tr internet sitesinde çayınızı tip, renk, ülke, aroma, kafein özelliklerine bakarak seçebiliyorsunuz. En çok jasmine pearls adlı yasemin çayı satılıyor.

‘Kahveyi taze kavurmak önemli’

Chado’dan sonra Gurme İçecek ve Yiyecek olarak ikinci markalarını kuruyorlar, Urban Coffee. www.urbancoffee.com.tr geçen hafta açıldı. Dayanamayıp soruyorum, “Bu kadar büyük kahve zinciri sizi korkutmuyor mu?” diye. Barış Çekin cevaplıyor, “Aynı kulvarda değiliz, biz internette kişiye özel kahve almak isteyenlere hitap ediyoruz. Onlar önceden kavrulmuş kahveleri ithal edip satıyorlar. Biz çekirdekleri Kolombiya, Guatemala, Kosta Rika ve Kenya’dan ithal edip Türk kahvesi gibi tamamen taze kavuruyoruz. İnternet sitesinde isteklerinizi belirtiyorsunuz, az, orta ya da çok kavrulmuş kahvenizi isteğinize göre Türk kahvesi, filtre kahve, espresso, French press ya da çekirdek kahve olarak öğütüp adresinize yolluyoruz. Üstelik yıllık üyelik paketlerimiz de var.” Anlaşılan, Urban Coffee kahve bağımlılarını mest edecek.

Milliyet 6. Cadde
10/06/2012

Kişiye Özel Kahve” üzerine 1 yorum

  1. Yıllardır çaylarınızı tüketiyorum. Kahveyi de en kısa zamanda deneyeceğim. Eminim çaylar kadar başarılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea