Nadir ve Zahmetli Sarı Çay (Huang Cha)


Not Just A Cuppa tarafından Chado Tea için hazırlandı (https://www.notjustacuppa.com). Not Just A Cuppa sertifikalı çay someliyeri olan Işılay Aktaş tarafından çay severleri bir araya getirmek ve saf yaprak çaylar ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmak için kurulmuş bir platformdur.

Sarı çayı ilk defa duymuş olabilirsiniz hatta bunun gelip geçici bir trend olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sarı çay tarihte yeşil çaydan sonra keşfedilmiş ikinci çaydır ve kökeni Tang Hanedanlığına dayanıp 1000 yıl üzerinde bir tarihe sahiptir. Bu dönemde ve hatta birkaç yüzyıl öncesine kadar senede sadece yarım kilo üretilen sarı çay, sadece imparator ve yakın çevresi tarafından tüketilebilirmiş.

Yeşil çayın aksine sarı çay hafifçe okside edilerek yılın ilk sürgününden hazırlanır. Günümüzde sarı çay üretimi senede iki bin tonu geçse bile, diğer çaylar ile karşılaştırıldığında Çin çay piyasasının yaklaşık %0.11’ini oluşturduğu için en nadir bulunan çay olarak kabul edilir. İşlenişi sırasında yeşil çaydan farklı olarak ‘sarı mühürleme’ (men-huang) aşamasından geçer. Bu aşamada çay çok düşük sıcaklıklarda ve uzun süre kavrulur. Daha sonra kavrulan yapraklar kalın bir bezin içerisinde fermantasyon için bekletilir. Kavurma ve sarıp bekletme yani mühürleme işlemi yaprakların rengi sarıya dönene kadar tekrar edilir. Bu da sarı çayın üretim sürecini zahmetli yapar. Çin dışında bir de Güney Kore’de üretilen sarı çaya olan ilgi özellikle çay konosörleri ve severleri arasında artmaktadır. Sarı çay hâlen görece olarak az bilindiğinden, yaygın olarak bir yeşil çay çeşidiymiş gibi değerlendirilir. Bazı bilimsel araştırmalar sarı çayın antioksidan, ödem giderici ve kansere karşı savaşabilme özellikleri konusunda etkili olabileceğini bulmuşlardır.

Chado’nun Huang Cha sarı çayı ünlü Anhui bölgesinden gelmektedir ki sarı çay burada bulunmuştur. Siyah çayları anımsatan bir aroması ve beyaz çayı andıran bir tat profili sunar. Yeşil çayın otsu notalarını barındırmayan bu çay narin ve hafif tatlı bir lezzet ile taze ve çiçeksi aromalara sahiptir. Yapraklarının yanı sıra çay sıvısının rengi de berrak bir sarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea