Sihirli Mavi Sarmaşık Çiçeği Limonatası

Sihire ve büyüye inanır mısınız?

Birçok sihirbazlık numarası gibi, bu tarif de bilimle açıklanabilir. Ancak bu gerçek, bu limonatayı daha az eğlenceli hale getirmez. Daha önce limonata hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı, siz de inanamayacaksınız.

Biz bu tarife sihirli mavi sarmaşık çiçeği limonatası adını verdik, şaşırtıcı bir şekilde renk değiştiren bir limonata kendisi. Siz isterseniz buna unicorn limonata da diyebilirsiniz, sanırım Starbucks’ta da böyle bir içecek vardı ama bu tarifin yanından bile geçemez emin olun. Bu limonata üstelik tamamen doğal.

Doğru duydunuz, bu limonatanın rengi doğal, hiçbir katkı maddesi kullanmadık. Bu tarifteki sihir, mavi sarmaşık çiçeği adı verilen Güneydoğu Asya’ya özgü küçük bir mavi çiçekten geliyor.

Bu çiçeklerden yapılan çaya da mavi çay deniyor. Mavi çayın parlak safir mavisi bir rengi oluyor. Aslında doğada mavi renkte bir birkinin bulunduğuna inanması baya zor. Bir düşünsenize, doğada kaç tane doğal mavi yenilebilir şey gördünüz ki? Eminim çok değildir.

Mavi çayın pH’ı limon suyu ilavesiyle değiştiğinde canlı bir mor renge dönüşüyor.

Chado - Butterfly Pea Lemonade Tarifi

Bu sihirli limonatayı yapmak için kuru mavi sarmaşık çiçeğine ihtiyacınız olacak. Bu mavi çiçeklerle şekeri sıcak su kullanarak demlediğinizde, limonata için gerekli olan mavi şeker şurubunu elde edeceksiniz. Bu şurup limonata tarifinin yarısı zaten. Diğer yarısı ise bildiğiniz limon suyu ve su.

Sihirli renk değiştirme efekti, bu iki sıvı bir araya gelince ortaya çıkıyor. Mavi çay, ne kadar çok asit eklerseniz o kadar canlı bir mora dönüşüyor.

Ama bu tam olarak nasıl oluyor?

Bu küçük mavi çiçek, antosiyanin adı verilen yüksek kıvamlı bir mavi bitki pigmenti içeriyor; bu pigmentin rengi, ortamının asitlik oranına bağlı. Mavi renkle başlayan süreç, bikinin bulunduğu ortam asidikleştikçe yavaşça mora dönüşüyor ve daha sonra eflatun rengini alıyor. Eğer tam tersini yaparsanız, yani mavi çaya baz eklerseniz, renk yeşile ve hatta pH 13/14 civarında sarıya dönüşebilir. Ama biz bunu tercih etmiyoruz çünkü pek

içilebilir bir şey çıkmıyor ortaya. Kırmızı lahana aslında mavi sarmaşık çiçeğiyle benzer bileşenlere sahiptir ve demlenmiş kırmızı lahanadan yapılan bir ‘çay’ da benzer bir sihirli limonata ortaya çıkarabilir. Ama kim kırmızı lahanadan yapılmış limonata içmek ister ki?

Mavi çay ise çok tadı olan bir içecek değildir, hafif yeşil bir çay gibi biraz topraksı ve odunsu tadı yoktur. İşte tam burada limon suyu imdadınıza koşacak ve istenmeyen herhangi bir tadı kapatacak, hatta daha iyi bir tat verecek. Mavi çayı aslında bu tarifte sadece rengi için kullanıyoruz ama aslında sağlığa faydası da yok sayılmaz. Doğal antioksidanlar bakımından zengin olan mavi sarmaşık çiçeğinin kan dolaşımını ve göz sağlığını iyileştirdiği ve cilt ve saçları beslediği söylenir. Bu aslında mavi sarmaşık çiçeğinin Güneydoğu Asya’da hem gıda hem de güzellik ürünlerinde bu kadar yaygın olmasının bir nedenidir.

Limon şurubunu mavi çaya eklediğinizde oluşan doğal degrade muhteşem bir görüntü veriyor, ancak içmeden önce limonatanızı karıştırmayı unutmayın. Yoksa tüm şeker bardağın dibine çöker ve size de tatsız mavi çay (Blue Butterfly Pea) kalır. Tüm sıvı mor olana kadar karıştırıp limonatanın tadını çıkarın.

Sihir bir yana, doğada ne kadar güzel renkler var, öyle değil mi? Mavi sarmaşık çiçekleri de toz halinde ve sıvı özler halinde bulunabilir ve muhteşem bir mavi renk vermek için hemen hemen her şey eklenebilir. Çin pirinci? Makarna hamuru? Dondurma? Aklımda şu anda tüm mavi olasılıkları düşünürken kırk tilki dönüyor.

İster sihirli mavi sarmaşık çiçeği limonatası, ister inanılmaz renk değiştiren limonata, ister unicorn limonata deyin, sanırım hepimiz bu tarifin muhtemelen en güzel görünen (ve en eğlenceli) limonata olduğunu kabul edebiliriz.

Şimdi ise sihirli mavi sarmaşık çiçeği limonatasının tarifine geçelim. Bu tariften yaklaşık 6 bardak limonata çıkıyor ama siz tarifi kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Eğer büyük bir parti veriyorsanız, limonatayı servis etmeden önce mavi çay şurubunu ve limon suyunu ayrı ayrı tutup, servis ederken misafirlerinize bir gösteri yapmanızı tavsiye ederim. Yani şimdi mutfakta karıştırıp da getirmenin ne eğlencesi olur ki? Küçüğünden büyüğüne herkes çayın limonla buluşmasını ve mora dönüşmesini hayranlıkla seyredecek. Abrakadabra!

Chado - Butterfly Pea Lemonade Tarifi

Sihirli Mavi Sarmaşık Çiçeği Limonatası Tarifi

Hazırlama süresi: 15 dakika

6 Kişilik

Bu büyülü renk değiştiren limonata, doğal rengini mavi sarmaşık çiçeğinden alıyor ve gözlerinizin önünde mavi çay mora dönüşüyor.

Malzemeler:

5 bardak su
1 bardak toz şeker
Yarım bardak kurutulmuş mavi sarmaşık çiçeği
1 bardak taze sıkılmış limon suyu (8-10 limondan)

Tarif:

Bir tencerede 3 bardak suya şekeri ekleyin. Mavi sarmaşık çiçeklerini ekleyin. Kaynadıktan hemen sonra ateşten alın, üzerini örtün ve 10 dakika bekletin. Sonra süzün ki içinde katı hiçbir şey kalmasın. Soğuması için bir kenara koyun.

Bir kavanoz veya cam ölçüm kabına limon suyunu ve kalan 2 bardak suyu koyun. Servis yapmak için bardakları buzla doldurun. Soğutulmuş mavi çay şurubunu bardağa dökün, yaklaşık yarısını doldurun.

Üzerine limon karışımı dökün ve sihirli gösteriyi izleyin! Limon şurupla buluştuğunda, renk maviden mora dönecektir. Renk tamamen mor olana kadar iki karışımı karıştırın ve tadını çıkarın! Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea