Pu-erh çayınızı nasıl demlersiniz?

Dünyada görüp görebileceğiniz tüm çay türleri içerisinden Pu-erh en gizemli olanıdır. Diğer tür çaylar oksidasyon seviyesine göre kategorilenirken, Pu-erh tamamen oksitlenmiş, fermente edilmiş ve zamanla olgunlaşmıştır. Güney Çinde değer gören ve yüksek oranlarda üretimi yapılan Pu-erh, hiçbir çayda olmayan pürüzsüz ve topraksı bir tada sahiptir ve rengi ise diğerlerine göre daha koyudur.

pu erh çayı

Pu-erh eşsiz bir çay deneyimi sunmakla beraber olgunlaşmış ve çiğ olarak satılır. En revaçta olan türü, zamanla olgunlaşmış olanlardır ve Shu Cha Pu-erh olarak da bilinir. Bu çay gibi koyu, kompleks ve pürüzsüz bir çayı asla bulamazsınız. Öte yandan çiğ Pu-erh ise daha hafif ve tatlı bir tada sahiptir ve sadece preslenmiş halde bulunur.

PRESLENMİŞ PU-ERH NASIL DEMLENİR?

OLGUNLAŞMIŞ PU-ERH

Olgunlaşmış Pu-erh çayı, salaş pu-erh ve poşetlenmiş çaylar gibi, yaprakların zamanla kararmasıyla oluşur. Olgunlaşmış ve preselenmiş Pu-erh çayını demlemek için bir çay kaşığı kadar çayı çıkarın ve aşağıdaki adımları takip edin.

Taze ve filtrelenmiş suyu kaynatın.

Opsiyonel: Bardağınızı kaynamış suyla ısıtın ve suyu dökün. Bunu bir çaydanlığa kaynamış su koyup, çaydanlıktan bardaklarınıza dökerek yapabilirsiniz.

Çaydanlığa çay yapraklarını yerleştirin ve 250 ml suyu direkt olarak çayın üzerine dökün.

5 dakika demlenmeye bırakın.

5 dakika sonra, bir süzgeç yardımıyla çayı dökün, böylece çay yapraklarını tutmuş olursunuz.Afiyet olsun. Not: Çay yapraklarını çaydanlıkta bırakmayın.

ÇİĞ PU-ERH

Hassas ve pürüzsüz olan çiğ Pu-erh’i demlerken ona yeşil çay gibi davranmak gerekir. Bu yüzden, çayın tatsız ve keskin olmasını önlemek için daha düşük sıcaklıklar ve daha kısa demleme zamanı kullanılmalıdır. Demlemek için, taze ve filtrelenmiş çayı yaklaşık 85 dereceye getirin ve 1 çay kaşığı çiğ pu-erh’i içine atın. 3 dakika demleyin ve ardından yaprakları çıkarın. Afiyet olsun.

POŞETLENMİŞ PU-ERH NASIL DEMLENİR?

Taze ve filtrelenmiş suyu kaynatın.

Opsiyonel: Bardağınızı kaynar suyla ısıtın.

Çay poşetini istediğiniz kaba koyun, çaydanlık da olur bardak da. Poşetin üzerine 250 ml kaynar su ekleyin.

5 dakika demlenmeye bırakın.

5 dakika sonra poşet çayı çıkarın. Afiyet olsun.

YAPRAK PU-ERH NASIL DEMLENİR?

Taze ve filtrelenmiş suyu kaynatın.

Opsiyonel: Bardağınızı kaynar suyla ısıtın.

Çay yapraklarını tartın. 250 ml için önerdiğimiz oran 1 çay kaşığı (yaklaşık 3 gram) salaş çaydır.

Çaydanlığa çayı koyun ve üzerine yaklaşık 250 ml su ekleyin.

5 dakika demlenmeye bırakın.

5 dakika sonra, bir süzgeç yardımıyla çayı dökün, böylece çay yapraklarını tutmuş olursunuz.

Afiyet olsun. Not: Çay yapraklarını çaydanlıkta bırakmayın.

GAIWAN TARZI DEMLEME

Salaş yapraklı pu-erh için Gaiwanor Gong Fu tarzıyla demleme, bu çayın tadını en iyi alabileceğiniz yöntem olabilir. Gaiwan içinde salaş ya da preslenmiş çay parçaları demlemek ve çayı içerisinde bırakmak, demlenmenin farklı aşamalarındaki tatları deneyimlemeniz için müthiş bir olanaktır. Hafif bir aroma ve açık renkle başlayan demlenme, zamanla daha koyu ve zengin bir deneyime dönüşür. Bu hale gelene kadar çayı izlemek ise ayrı bir zevktir.

Taze ve filtrelenmiş suyu kaynatın.

Gaiwanın içine 1 çay kaşığı pu-erh koyun.

Gaiwanı sıcak suyla doldurun ve yaprakların sıcak su içerisinde kalmasına yalnızca 5 saniye izin verin, sonra suyu boşaltın. Bu ilk aşamadır ve durulama olarak adlandırılır. Bu adımda istenmeyen, küçük yaprak parçaları ayrılır.

Bir kere daha gaiwanı sıcak suyla doldurun. 10-20 saniye bekleyin ve çayı bir süzgeç yardımıyla cam kaba alın. Sonra, çayı cam kaptan bardaklara doldurun. Bu şekilde herkesin aynı tadı aldığından emin olabilirsiniz.

Demlemeye istediğiniz kadar devam edebilirsiniz, her bir demlemeye 5-10 saniye daha ekleyin. Zaman geçtikçe oluşan çayın rengi de değişecektir. Daha da önemlisi, tat değişecektir. Çayın tadı gelmemeye başladığında çayı tamamen kullandığınız anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea