Single Estate çay nedir ve neden önemlidir?

Single estate çay, genellikle tek bir çay bahçesinden toplanan ve işlenen çay anlamına gelir. Bu çaylar, belirli bir coğrafi bölgeden, tek bir çay bahçesinden veya çiftlikten elde edilir ve genellikle bu çayların kalitesi ve karakteri belirli bir bölgeye özgüdür. Bu çaylar genellikle daha özenle işlenir ve izlenebilirlikleri vardır.

‘Single estate’ çaylar ayrıca ‘garden direct’ veya ‘tek menşeli çay’ olarak da bilinirler.

Peki single estate çaylar neden önemlidir ve değerlidir?

Çünkü farklı bölge ve bahçelerden toplanıp işlenen çaylar karıştırıldığında her bölgenin kendine özgü tatları kaybolur ve daha genel tatlar elde etmeye başlarız. Örneğin sulak ve sıcak bir bölgede yetişen çay ile daha yükseklerde ve soğukta yetişen bir çay faklı tat notalarına sahip olur. 

Bu iki çay karıştırıldığında ortak bir lezzet oluşacağından bölgenin ve çayın karakteristik tatlarını kaybederiz.

Sıcaklık, bölgeye düşen su ve yükseklik çayın tadında önemli farklar meydana getirir. Örneğin yüksekte ve daha az su alan çay bitkisinin genel olarak daha kuvvetli bir tada sahip olduğu bilinir. Tabi çayın işlenme şekli ve hatta çayın toplandıktan sonra hemen işlenmesi de çayın tadı ve kalitesi üzerinde büyük etkisi vardır. Bu yüzden çay tarlalarına yakın çay işleme tesisleri olması önemlidir. Toplanan çayın beklenmeden işlenmesi çayın kalitesini arttırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

The way of tea