Chasen Sanatı

Bambu çırpma veya matcha karıştırıcı da denilen Chasen, Japon tören tarzında matcha yapmak için kullanılan önemli bir araçtır. Bu yazımızda, Chasen’e dair yapımında kullanılan malzemeden, nasıl yapıldığına ve farklı Chasen türlerine dair bir çok bilgiye erişebileceksiniz.

Bambu Farklı Türleri

Chasen yapımında kullanılan 3 büyük bambu türü vardır:

Sarı bambu (Hachiku), Altın bambu (Susudake) ve Siyah bambu (Kurodake). Sarı bambu, kitlesel üretilen matcha bambu çırpma teli yapmak için en yaygın ve ekonomik malzemedir; dokuda pürüzsüz ve yumuşaktır ve işlenmesi kolaydır, ancak bu arada düşük dayanıklılığa sahiptir ve kolay kırılır.

Altın bambu, kuvvetlendirilmiş dayanıklılığı ile bilinir ve yaşlı altın bambu daha dayanıklı ürünler olarak bilinmektedir, ancak bu ürünlerin tedarik süreci çok sınırlıdır.

Siyah bambu, matcha çırpma teli yapmak için kullanılan en ağır malzemedir, ancak yoğunluğu çok yüksektir ve oyulması zordur. Siyah bambu Chasen üretimi normal sarı bambu Chasen’e kıyasla 3 kat daha uzun sürebilir.

Siyah bambu ile karıştırılmaması gereken SMOKED altın bambu da var. Füme altın bambu, son derece kırılgandır ve genellikle sadece teşhir ve estetik amaçlıdır.

Chasen Nasıl Üretilir?

Chasen yapmak, son yüz yılda nesilden nesil aktarılmış geleneksel bir sanattır ve el sanatından taviz vermeden yapılır. El yapımı Chasen’lerin çoğu Nara’da yer alan Ikoma şehrinde bulunan Takayama’da yapılır. Bambu kışın hasat edilir ve güneşte kurutma işleminden önce kaynatılması gerekir.

Chasen Yapım Süreci

Adım 1: Hammaddeler kolay oyma için genellikle ılık suya batırılır.

Adım 2: Bambunun soyulmuş tarafı dikey olarak kesilir ve 16 ayrı parçaya ayrılır.

Adım 3: Her bir parçanın iç kısmı yalnızca sert dış tabaka bırakılarak çıkarılır.

Adım 4: 16 parça ucundan her biri, bu aşamada 64 parçaya kadar 4 ayrı geniş parçaya dilimlenir.

Adım 5: Her 64. uç, 1 mm’den az genişlikte toplam 128 uç oluşturacak şekilde ikiye ayrılır.

Adım 6: Daha ince uçları uç uca getirebilmek için daha geniş uçlar içeri doğru itilirken ince uçlar dışa çekilir: Dış katman ve iç çekirdek.

Adım 7: Çay Töreninde matcha çayını daha pürüzsüz çırpmak için daha geniş uçların her keskin köşesi bıçaklanır ve bıçak yardımıyla parlatılır.

Adım 8: Her dış uç, esnekliği en üst düzeye çıkarmak için son derece ince olana kadar parçalanır.

Son Adım: İplikler, hepsini bir araya getirmek için her kıl üzerine dokunacaktır.

Chasen Ustaları

Nasıl Chasen yapılacağını öğrenmek yaklaşık 2-3 yıl, ve Chasen ustası olmak da yaklaşık 10 yıl alır.

Tasarımın ne kadar karmaşık olduğuna ve gündemdeki sayıma bağlı olarak, bir şamandıranın tamamlanması yaklaşık 2 – 5 saat sürer.

Chasen Kullanımı

Farklı kullanımlar için farklı Chasen türleri vardır. Ne kadar çok ip ucu (çatal) varsa, o kadar iyi bir köpük elde edersiniz. Genellikle daha fazla çatal içeren Chasen Usucha – ince çay için, daha az çatallı olan ise Koicha – kalın çay içindir.

 Tombul ve daha kısa saplı olanlar geleneksel matcha kase için olanlar ve daha ince ve uzun saplı olanlar kahve bardağı veya bardak için uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea