Matcha Karıştırmak için Whisk Şart mı?

Chado Bambu Whisk

Evde Matcha Çayımın tadını çıkarmak ve bu eşsiz çayı hazırlamak için bir Wisk’e (çırpıcıya) ihtiyacım var mı? Matcha Çayı nasıl hazırlanır?

Bu soruların cevabı çoğu zaman düşündüğümüz kadar basit olmayabilir. Basit bir şekilde Evet veya Hayır kullanmamız yeterli olmayabilir. Bunun nedeni ise asıl cevabın “Duruma göre değişir” olmasıdır. Bamboo Whisk, matcha çayını güzel şekilde hazırlamanın en garantili (ve geleneksel) yoludur ama farklı yollar da mevcuttur.

Geleneksel Çırpma Teli Whisk’i Anlamak

Matcha çayı suda çözünen bir içerik değildir. Bu yüzden keyifli bir matcha deneyimi için toz matcha çayının suda çok iyi karıştırılması gerekir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri geleneksel Bambu Karıştırıcı veya Chasen kullanmaktır. Burada bahsi geçen Whisk tek parça bambudan yapılmıştır ve tüm çay tanelerinin tamamiyle emilimini sağlayan eşsiz bir tasarıma sahiptir.

Bambu Whisk’i kullanmak için “W” veya “M” hareketi kullanarak, matcha’nızı kasenizde (chawan adı verilen) karıştırıp, matcha köpüklü hale gelinceye kadar devam ettikten sonra dinlenmeye bırakabilirsiniz. (NOT: Dinlenme aşamasında herhangi bir şekilde çözülme yaşanmaz. Karıştırıldıktan sonra bir miktar çökme meydana gelebilir.)

Bu tarifimiz matcha hazırlamanın geleneksel bir yoludur.

Matcha Çayı Hazırlamanın Diğer Yolları

Sallayın – Birinci sınıf Matcha Çayınızı, su şişenizde iyice çalkaladığınızda o mükemmel tada ulaşabilirsiniz. Dışarı çıkarken tek kullanımlık bir şişeye koyun ya da evden çıkmadan önce en sevdiğiniz bardak içine de koyabilirsiniz, tüketmeden önce tekrar sallamayı unutmayın, çünkü bardağın dibinde çay yapraklarından bir çöküntü oluşabilir.

Harmanlayın – Biraz daha yaratıcı, daha koyu ve daha tatlı bir tarif ister misin? Eşit parça matcha ve şekeri (veya en sevdiğiniz tatlandırıcınızı) atıp biraz süt ekleyin ve işte size bir latte. KEYFİNİ ÇIKARIN! Basit çalkalama yönteminde bunu başarmak daha zordur, ancak bir kez harmanlandıktan sonra, şişenizde bu karışımı bir araya getirmeniz yeterlidir. (NOT: latte’nizin daha tatlı olmasını istiyorsanız, biraz daha şeker ekleyin veya daha az matcha ile deneyin. Oran herkese özgüdür).

Çırpın – Evde bambu çırpma teli yok mu? Hemen bir tane edinin. Chado Bambu Whisk’e göz atın.

Köpürtün – Matcha Çayı kullanarak latte yapmak ve karıştırmak için yeterli zamanınız yok mu? Endişelenmeyin, bir önerimiz daha var! Bu eğlenceli, ancak basit süt tarifi için tek yapmanız gereken, Matcha Çayı’nıza tatlandırıcı (isteğe bağlı) eklemek ve üzerine biraz köpürtücü ilave etmek. (NOT: Bu sütü ısıtmaz, sadece içeriği karıştırır.)

Son olarak Matcha çayınızı elektrikli el çırpıcısı (mixer) kullanarak da karıştırabilirsiniz. Unutmayın ki asıl önemli olan Matcha çayının suda çok iyi karışmasını sağlamaktır. Bunu sağlayacak kendi özel yollarınızı da geliştirebilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu tarifler bizim en çok beğendiğimiz tariflerinden sadece bir kaç öneri. Diğer tariflerimizi de öğrenmek için, bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea