Pu’erh Çayı ve Üretim Süreci

Pu'erh Çayı ve Üretim Süreci

Pu’erh Çayı muhtemelen dünyadaki en karmaşık çaydır – kesinlikle en yanlış anlaşılan ve en yaygın olarak sahteleri ile karşılaştığımız çay türlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Pu’erh çayı farklı işleme teknikleri ve yaşlanma faktörü nedeniyle tadı iyi ya da daha kötü anlamda zaman içerisinde değişebilen ve ince şaraba benzer bir yaşam süresine sahip olan bir çay türüdür. Pu’erh çayından bir parça kopartıp bir kaç yılda bir demleyerek eşsiz lezzetinin keyfini çıkartabilirsiniz. Pu’erh gevşek bir yaprak formunda veya top, tuğla benzeri şekillerde sıkıştırılarak üretilir.

Pu’erh çayı ile vücudunuzun herhangi bir yerine vurduğunuzu düşünürseniz size acı verebilecek tek çay türü olduğunu söyleyebiliriz.

Pu’erh Çayı Nedir?

İki çeşit Pu’erh Çayı vardır (fermente, bazen olgun olarak da adlandırılır ve fermente edilmemiş, bazen yeşil olarak adlandırılır) ve insanlar genellikle birbirini diğerine göre karşılaştırırlar. Bu durum kırmızı ve beyaz arabı karşılaştırmaya benzer. Her iki şarap türününde malzemeleri aynı olabilir fakat iki ürün birbirinden tamamen farklıdır.

Pu’erh Çayının başlangıç kalitesi, diğer çaylarda olduğu gibi, yaprakların ağaçlara (ve yaşlarına), toprağa ve çevreye bağlı olarak gelişimi ile yakından ilişkilidir. Son zamanlarda Çin Hükümeti, sadece Yunnan Eyaleti olarak yetiştirilen çayın Pu’er olarak adlandırılabileceğini duyurdu. Bu, Fransa’da kullanılan AOC sertifikası gibi bir stabdarda doğru atılan ilk adımdır; Bu yüzden, gelecekte Çin Hükümeti Pu’er Çayı için ürewtim yapılan dağ bazında onay vermeye yönelirse şaşımayın.

Toplamadan sonra yapraklar bir fan ile havalandırılan büyük bir kutuya konur ve neminin bir kısmını kaybeder. Daha sonra yaprakların oksidasyonu, bazen bir tamburlu kurutucuda, bazen büyük bir wokta ısı uygulanarak durdurulur.

Bu noktada havalandırma zayıfsa, çay istenmeyen bir duman tadı alacaktır. Yapraklar daha sonra kurutulur ve elle veya makine ile küçük yeşil kıvrımlara yuvarlanır. Daha sonra bir gece boyunca kuruması için tek bir tabaka halinde yayılır ve ertesi gün güneşte kurutulur.

Bu noktada, Madde denilen bir terimi sıklıkla duyarız. Madde temelde ham maddedir. Hemen hazırlanabilir. Fermente Olmayan Pu’erh Çayı’na dönüştürülebilir veya Fermente Pu’er olmak için zifiri karanlık bir odada işlem görebilir.

Fermante Edilmemiş Pu’erh Çayı

Kekleri bastırmak için, Madde bir teneke kutuya konur ve buğulanır. Bunun sonucunda ortaya çıkan yumuşatılmış çay bir pamuk torbasına yerleştirilir ve elle sıkı bir kek şeklinde şekillendirilir.

Dev bir pres makinesi veya bir kişi yardımı ile 60 kiloluk bir beton blok ile preslenir. Bu yüzden bazen kek üzerine basılmış pamuklu dokuma tabakası görebilirsiniz. Kek içindeki çukur, fazla torba kumaşın düğümlenmesinden kaynaklanır.

Kek daha sonra kurumaya bırakılır. Bu çay keki artık içmeye hazır veya yaşlanmaya hazırdır. Yıllar geçtikçe, yeşil yapraklar doğal olarak okside olur ve renksizleşir ve sonrasında renk değiştirebilir. Teknik olarak fermente edilir ve doğal yaşlanma süreci zamanla gelişir, iyi bir viskiye benzetebiliriz, daha karmaşık tatların gelişmesine olanak tanır.

Fermante Pu’erh Çayı

Madde karanlık bir odada yığılır ve üzerine su püskürtülür (çayın ağırlığının yaklaşık 1 / 3’ü oranında). Mikrobiyal aktivite oluşur ve sıcaklık, kompost yapma sürecindeki gibi yükselir. Nem, havalandırma ile kontrol altında tutulmalıdır ya da öbek etrafını çevirmeli ve bazen bir fincan çayı örneği alarak kontrol edilebilir. Mikrobiyal aktivite kontrol edilmezse, istenmeyen küf ve diğer bakteriler büyüyebilir, bu yüzden diğer tüm çaylar gibi, Pu’er’in nereden geldiğini bilmek en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea