Tatlı Kaçamak: Matcha Çikolatası

Matcha, Japonya’da bulunan geleneksel çay seremonilerinde kullanılan ve hoş bir aromaya sahip toz halinde bulunan yeşil çay türüdür. Zümrüt yeşili bir renge sahip olan ve acımtırak bir tat barındıran matcha keskin bir kokuya sahiptir. Matcha çikolatası matcha çayı yapraklarından yapılır.

 

MATCHA-JAPONYA

Chado Matcha çikolatası bizlere bu eşsiz lezzeti sunmakta ve yeşil çay tutkunlarına tatlı bir sürpriz hazırlamaktadır.

Çin’de bulunan ve Japonya’da varlığını sürdüren matcha; diğer bir adıyla yeşil çay toz halinde öğütülüp tüketilmektedir. Beyaz çikolata ile harmanlanan bu eşsiz lezzet bizlere farklı bir çikolata kültürüyle sunulmaktadır.

Matcha Çikolatası ve Yeşil Çay

Çayın yanında tatlıyı sevenler,için Matcha çikolatası özel olarak üretilmektedir. Özel yeşil çay yapraklarından elde edilen, toz halinde bulunan ve Matcha olarak adlandırılan bu bitki çikolata ile birleşir. Sevenlerine farklı bir şekilde kendini sunar.

Acı bir tada sahip Matcha çayı aynı malzemelerden ve beyaz çikolatanın doyulmaz tadından elde edilen Matcha çikolatasıyla birlikte tüketildiğinde farklı bir kültüre ve lezzete ev sahipliği ediyor.

Her Tatta Matcha Bitkisi

Matcha bitkisi hem içilebilir hem de lezzetli yiyeceklerle harmanlandığında tadına doyulmaz bir yiyecek olabilmektedir. Çay olarak tüketildiğinde farklı tatları deneyimlememizi sağlayan Matcha bitkisi beyaz çikolata ile de sevenlerinin karşısına tatlı bir kaçamak olarak çıkmaktadır.

Çay saatlerinizin vazgeçilmezi olan Matcha çayı ve çayın yanında eşsiz lezzetiyle yerini koruyan Matcha çikolatası sizlere farklı bir lezzet kültürü sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

The way of tea